eBoi
Jak załatwić sprawę?
Informacja o wynikach kontroli wyrobów pod względem zawartości niektórych substancji chemicznych
Realizując wytyczne Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz program kontroli Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Szczecinie przeprowadził w podanym wyżej zakresie 6 kontroli u 6 przedsiębiorców w tym jednego prowadzącego sprzedaż hurtową i pięciu przedsiębiorców prowadzących sprzedaż detaliczną.
Podczas ww. kontroli pobrano próbki wyrobów do badań laboratoryjnych.
Kontrolą objęto sześciu przedsiębiorców.
W odniesieniu do poszczególnych punktów programu, ustalenia kontroli przedstawiają się następująco:
Badanie wyrobów w zakresie zawartości niedozwolonych do stosowania substancji niebezpiecznych lub dozwolonych z ograniczeniami – badania laboratoryjne.
W celu sprawdzenia wyrobów w zakresie zawartości niedozwolonych do stosowania substancji niebezpiecznych lub dozwolonych z ograniczeniami, do badań laboratoryjnych pobrano 6 próbek niżej wymienionych wyrobów:
- kolczyki srebrne – 2 pary (na zawartość kadmu i ołowiu),
- mydelniczka żelka (na zawartość kadmu),
- rękawiczki damskie skórzane (na zawartość chromu VI),
- przewijak niemowlęcy (na zawartość ftalanów),
- biżuteria sztuczna – naszyjnik, (na zawartość kadmu i ołowiu),
- pierścionek wykonany z metalu w kolorze srebrnym z oczkiem truskawkowym - biżuteria sztuczna (na zawartość niklu).
Przeprowadzone badania fizyko-chemiczne ww. wyrobów w Specjalistycznym Laboratorium Produktów Włókienniczych i Analizy Instrumentalnej w Łodzi na zgodność z wymaganiami określonymi w Rozporządzeniu (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH), utworzenia Europejskiej Agencji Chemikaliów – załącznik XVII (Dz. U. UE L 396 z 30.12.2006 r. z późn. zm.) wykazały, że w badanych wyrobach nie zostatały przekroczone zawartości ww. substancji niebezpiecznych.
Legalność prowadzonej działalności gospodarczej
Spośród 6 skontrolowanych przedsiębiorców (w tym spółka cywilna) czterech zgłosiło prowadzoną działalność gospodarczą do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a trzech przedsiębiorców do Krajowego Rejestru Sądowego.
Ustalono, że prowadzona działalność gospodarcza była zgodna z zarejestrowanym zakresem.
Ponadto w czasie prowadzonych kontroli sprawdzono prawidłowość uwidocznienia cen przy oferowanych do sprzedaży produktach w zakresie przestrzegania przepisów:
- ustawy z dnia 09.05.2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług (Dz. U. z 2014 r., poz. 915 ze zm.),
- rozporządzenia Ministra Rozwoju z 09.12.2015 r. w sprawie uwidaczniania cen towarów i usług (Dz. U. z 2015 r., poz. 2121).
Nieprawidłowości w tym zakresie stwierdzono u 1 przedsiębiorcy. Ustalono, że przy towarach pakowanych, przeznaczonych do sprzedaży według objętości lub masy, nie uwidoczniono cen jednostkowych – co naruszało art. 4 ust. 1 ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług z dnia 09.05.2014 r. w związku z § 3 ust. 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 09.12.2015 r.
W trakcie kontroli przedsiębiorca usunął stwierdzone uchybienie poprzez uwidocznienie brakujących cen jednostkowych na wywieszkach umocowanych na wyrobach.
U pozostałych przedsiębiorców nieprawidłowości nie stwierdzono.
Ustalenia z kontroli (dotyczące uwidaczniania cen) dały podstawę do wszczęcia postępowania administracyjnego i wydania decyzji administracyjnej nakładającej karę pieniężną na przedsiębiorcę na podstawie art. 6 ust.1 ustawy z dnia 9.05.2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług (Dz. U. z 2014, poz. 915 ze zm.) w wysokości 330 zł.
Beata Manios- rzecznik Inspekcji Handlowej w Szczecinie
Tel. 0-91 4225239 wew. 36
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Paweł Pacała | 27-03-2017 09:59 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | 27-03-2017 | |
Ostatnia aktualizacja: | - | 27-03-2017 09:59 |