Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Informacja o wynikach kontroli prawidłowości przekazywania przez przedsiębiorców informacji o cenach towarów i usług.

Realizując wytyczne Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz program kontroli  Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Szczecinie przeprowadził w podanym wyżej zakresie 9 kontroli.

Kontrolą objęto 9 przedsiębiorców m.in. w Szczecinie, Stargardzie, Drawsku Pomorskim, Sławnie.

Nieprawidłowości stwierdzono u 6 przedsiębiorców.

W odniesieniu do poszczególnych punktów programu, ustalenia kontroli przedstawiają się następująco:

 

1. Prawidłowość uwidaczniania cen oraz cen jednostkowych.

         Kontrolą objęto 354 partie towarów oferowane do sprzedaży u ww. przedsiębiorców. Podczas kontroli  stwierdzono, że w miejscach ogólnodostępnych i dobrze widocznych  dla konsumentów, bezpośrednio przy towarach były uwidocznione ceny, zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia.

U czterech przedsiębiorców stwierdzono brak cen jednostkowych przy 103 partiach towarów sprzedawanych według objętości lub masy. Do przedsiębiorców zostały skierowane wystąpienia pokontrolne z wnioskiem o usunięcie stwierdzonych uchybień.

U jednego przedsiębiorcy świadczącego usługi w zakresie wynajmu samochodów stwierdzono, że uwidocznione ceny nie określały w sposób jednoznaczny, nie budzący wątpliwości ceny za świadczone usługi, tj. cennik zawierał tylko ceny netto bez uwzględnienia podatku VAT od towarów i usług, będącego elementem składowym ceny.

Po zakończonej kontroli przedsiębiorca przesłał poprawiony cennik uwidoczniony w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej (biuro) oraz wydruk cennika ze strony internetowej, wobec czego nie wysyłano wystąpienia pokontrolnego.

Za stwierdzone nieprawidłowości wobec 5 przedsiębiorców zostanie wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji nakładającej karę pieniężną.                      

2. Prawidłowość uwidaczniania informacji cenowej przy towarach o cenach obniżonych.

U pięciu przedsiębiorców kontrolą objęto 118 partii towarów oferowanych do sprzedaży po obniżonych cenach. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ww. ustawy przedsiębiorcy uwidaczniali przyczynę wprowadzenia obniżki.

3. Rzetelność uwidaczniania cen dla konsumentów.

U siedmiu przedsiębiorców porównano zgodność cen sprzedaży uwidocznionych w miejscu sprzedaży detalicznej z cenami zakodowanymi w kasie, czytniku oraz informacjami podanymi w materiale reklamowym.

U jednego przedsiębiorcy stwierdzono rozbieżność między ceną uwidocznioną  na wywieszce przy wodzie po goleniu, a ceną wskazaną w kasie fiskalnej, która wynosiła 0,01 zł. Na żądanie inspektorów przedsiębiorca usunął uchybienie poprzez umieszczenie właściwej ceny na wywieszce, która była zgodna z zarejestrowaną w kasie.

U kolejnego przedsiębiorcy porównano tylko zgodność cen sprzedaży uwidocznionych w miejscu sprzedaży detalicznej z cenami podanymi w materiale reklamowym, ponieważ sprzedawca każdorazowo przy sprzedaży towaru „nabijał ręcznie” na kasę fiskalną cenę towaru oraz jego kod liczbowy (ceny nie były kodowane w kasie fiskalnej).

 

Wykorzystanie ustaleń.

Materiały z przeprowadzonych kontroli dały podstawę do:

  • skierowania 2 wystąpień pokontrolnych do kontrolowanych przedsiębiorców,
  • wszczęcia przeciwko 5 kontrolowanym przedsiębiorcom postępowania administracyjnego,
  • wydania żądania porządkowo-organizacyjnego.

 

Beata Manios- rzecznik Inspekcji Handlowej  w Szczecinie
Tel. 0-91 4225239 wew. 36

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Paweł Pacała 08-11-2016 13:56
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 08-11-2016
Ostatnia aktualizacja: - 08-11-2016 13:56