Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Spawozdanie Stałego Polubownego Sądu Konsumenckiego za 2012 r.

W roku 2012r. do Stałego Polubownego Sądu Konsumenckiego przy Zachodniopomorskim Wojewódzkim Inspektorze Inspekcji Handlowej w Szczecinie wpłynęło 214 wniosków.  Około 53% spraw dotyczyło obuwia. Jednymi z bardziej skomplikowanych spraw były jednak sprawy dotyczące mebli, usług remontowo- budowlanych, usług innych, a także spraw zaliczonych do kategorii „inne”. Wśród nich m.in. sprawy dotyczące torebek, amortyzatorów, żaluzji, rowerów itp. W większości spraw ze  swoimi roszczeniami konsumenci występowali wobec przedsiębiorców z tytułu niezgodności towaru z umową. W jednym tylko przypadku konsument swoje roszczenia skierował z tytułu gwarancji.

W 133 przypadkach Stały Polubowny Sąd Konsumencki, działający przy Zachodniopomorskim Wojewódzkim Inspektorze Inspekcji Handlowej w Szczecinie odrzucił wniosek. Zasadniczą przyczyną odrzucenia był brak zapisu na sąd polubowny.  W 78 przypadkach strona pozwana wezwana do złożenia oświadczenia co do tego, czy wyraża zgodę na rozpoznanie sporu przez sąd polubowny, oświadczenie to złożyła ( rubryka odmowa zapisu na sąd polubowny). W pozostałych 55 przypadkach pozwani przedsiębiorcy nie odpowiedzieli nawet na pismo Sądu. Jedną z przyczyn odrzucenia wniosku był również spór pomiędzy dwoma przedsiębiorcami W jednej ze spraw spór dotyczył usługi telekomunikacyjnej, a w innej związany był z urazem konsumenta.

W dwóch przypadkach sprawy przekazano zgodnie z właściwością do SPSK w Słupsku oraz we Wrocławiu (strony podjęły decyzję o rozpoznaniu sporu przez w/w Sądami). Z uwagi na brak takiej rubryki w tabelce, sprawy te ujęto w kolumnie: „pozostawienie wniosku bez dalszego biegu (dot. odzieży i kat. inne)

W sprawozdawczym okresie przed Sądem w Szczecinie i Ośrodku Zamiejscowym w Koszalinie zapadło 46 wyroków. W 17 przypadkach Sąd wydał wyroki uwzględniające roszczenia powodów, a w 29 zasadności ich roszczeń nie uznał i powództwo oddalił.

W 30 przypadkach, już po wniesieniu wniosku do Sądu strony zdecydowały się na polubowne rozstrzygnięcie sporu, skutkiem czego doszło do zawarcia ugody pozasądowej ( rubryka ugody w postępowaniu wstępnym), a w kolejnych 13 sprawach do zawarcia ugody doszło przez Sądem.

Ze spraw, które pozostały do rozpoznania z poprzedniego okresu sprawozdawczego wszystkie zostały zakończone. Natomiast ze spraw, które w tym roku wpłynęły do Sądu, do rozpoznania pozostało 16 spraw. Większa część z nich, tj. 11, to wnioski, które wpłynęły w miesiącu grudniu 2012r.).

Średni czas rozpatrywania sporów w 2012r. wynosił 34,87 dni.

Pobierz tabelkę zawierającą dane dotyczące SPSK (poniższy załącznik).

Załączniki do pobrania

Pobierz Rozpakuj
Pobierz spakowane pliki Rozpakuj pliki i pobierz

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Tomasz Wilkosz 28-02-2013 13:52
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 28-02-2013
Ostatnia aktualizacja: Tomasz Wilkosz 28-02-2013 13:53