Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Kontrole odbiorników cyfrowych

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Szczecinie przeprowadził kontrole w zakresie  przestrzegania przez przedsiębiorców przepisów ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, a których działalność polega na sprzedaży odbiorników cyfrowych.  Kontrole prowadzone były już od początku IV kwartału 2011r.

Pierwsze kontrole w 2011r. przeprowadzone zostały w ramach tzw. tematów własnych, natomiast od początku 2012r.  realizujemy całoroczny program Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.  W ramach prowadzonych działań kontrolnych uwzględnione zostały również wskazania Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji dotyczące planowania działań w miejscowościach poniżej 40.000 mieszkańców oraz w gminach objętych listopadowym terminem wyłączeń naziemnej emisji analogowej. Przedmiotem prowadzonych  kontroli jest m.in. sprawdzenie przestrzegania przepisów art. 6 ust. 1, 2 i 5 ustawy z dnia 30 czerwca 2011r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej (Dz. U. nr 153, poz. 903).

Od stycznia do października 2012r. Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Szczecinie wraz z Delegaturą w Koszalinie przeprowadził 18 kontroli (planowa ilość kontroli  na  2012r. to 12 kontroli). Jednocześnie informuję, że zaplanowano kolejne kontrole w tym temacie, które zostaną  przeprowadzone w miejscowościach, w których nastąpi pierwsze wyłączenie sygnału analogowego.

 

Ustalenia dotychczasowych kontroli przedstawiają się następująco:

-       u wszystkich skontrolowanych przedsiębiorców na sali sprzedażowej, w miejscu widocznym i łatwo dostępnym, była umieszczona informacja dla potencjalnego nabywcy odbiornika cyfrowego, o treści zgodnej z art. 6 ust. 2 ww. ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej,

-       wszystkie oferowane do sprzedaży w czasie kontroli odbiorniki były przystosowane do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej,

-       na podstawie analizy dowodów sprzedaży w okresie od 26 sierpnia 2011r. do dnia przeprowadzanej kontroli, wytypowano modele odbiorników telewizyjnych oraz odbiorników cyfrowych STB, które były w tym czasie w ofercie kontrolowanych przedsiębiorcówustalając, że trzech przedsiębiorców (w Białogardzie, w Kamieniu Pomorskim oraz w Szczecinie) po 26 sierpnia 2011r. posiadało w ofercie handlowej łącznie 8 odbiorników telewizyjnych nieprzystosowanych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Były to: przenośny odbiornik z ekranem 7 cali marki, odbiorniki telewizyjne pochodzące z zachodnich outletów  oraz jeden odbiornik o przekątnej 26 cali.

Nabywcy ww. sprzętu byli poinformowani, że zakupione odbiorniki nie były przystosowane do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej a na dowód tego sprzedawcy okazywali podpisane przez klientów oświadczenia.

 

Na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej zamieszczone zostały informacje o procesie cyfryzacji a także przydatne linki pozwalające poznać problematykę cyfryzacji telewizji naziemnej. 

Ponadto dodaję, że już od jesieni 2011r. wszyscy konsumenci odwiedzający tut. Inspektorat  w różnych sprawach (sąd konsumencki, mediacje, zgłaszanie wniosków itd.) mieli możliwość zapoznania się z problematyką wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej poprzez fachowe artykuły i porady zamieszczone na tablicy ogłoszeń umieszczonej przy wejściu do Wydziału Kontroli Paliw, Artykułów Nieżywnościowych i Usług WIIH w Szczecinie.

 

 Beata Manios- rzecznik Inspekcji Handlowej w Szczecinie, tel. 0-91 4225239 wew. 36

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Tomasz Wilkosz 23-11-2012 07:58
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 23-11-2012
Ostatnia aktualizacja: - 23-11-2012 07:58