Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

TAXI POD KONTROLĄ

Liczne skargi ze strony konsumentów na nieuczciwe przewozy taksówkami spowodowały podjęcie wspólnych działań kontrolnych przez Inspekcję Handlową w Szczecinie, Inspekcję Transportu Drogowego w Szczecinie, Policję oraz Urząd Miasta Szczecin. Połączenie sił kilku instytucji pozwoliło na przeprowadzenie 78 kontroli w szerszym zakresie - każda z instytucji prowadziła kontrole zgodnie ze swoimi kompetencjami. Kontrole przeprowadzono w dniu 29.10.2012r. w dwóch turach, tj. w godzinach porannych na trasie Dworzec Główny PKP w Szczecinie - Centrum Handlowe „MOLO”/TESCO oraz w godzinach popołudniowych na trasie centrum miasta - MAKRO/CASTORAMA. Na wybór terminu przeprowadzonej akcji kontrolnej wpływ miało zbliżające się święto Wszystkich Świętych.

Inspekcja Handlowa dokonała przejazdów kontrolnych w celu zweryfikowania rzetelności pobieranych należności za przejazd, a także sprawdziła prawidłowość uwidaczniania cenników m.in. z godnie z uchwałą Rady Miasta Szczecina. Inspektorzy występując w charakterze klientów zamówili przejazd na określonej trasie. Po zakończeniu przejazdu, zapłaceniu należności za wykonaną usługę inspektorzy ujawnili się i przystąpili do rozliczania zakupu kontrolnego porównując stawki widniejące na paragonie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadziła kontrolę uprawnień transportowych (licencja- sprawdzenie terminu ważności dokumentu, weryfikacja określonego w licencji obszaru i pojazdu), kontrolę dokumentów kierowcy i pojazdu (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, potwierdzenie zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia OC), kontrolę stanu technicznego pojazdu, kontrolę taksometru i jego świadectwa legalizacji oraz kontrolę oznakowania pojazdu.

Urząd Miasta Szczecin, jako wydający licencję, weryfikował prawidłowość oznakowania pojazdów w odniesieniu do Uchwały Rady Miasta Szczecina XLI/773/05 z dnia 20.06.2005r. oraz pełnił funkcję doradczą w zakresie dokumentacji związanej z działalnością polegającą na przewozie osób taksówkami.

Policja natomiast przeprowadziła kontrole w zakresie obowiązujących przepisów drogowych oraz asystowała przy przeprowadzonych przez inspekcje czynnościach kontrolnych. 

Przeprowadzone kontrole wykazały co następuje:

- w jednym przypadku przedsiębiorca doliczał dodatkową opłatę poza opłatami określonymi w uchwale Rady Miasta Szczecina (skierowany zostanie wniosek do sądu z art. 138 Kodeksu wykroczeń),

- w jednym przypadku brak było uwidocznienia cennika za co został nałożony mandat karny,

- w jednym przypadku przedsiębiorca wykonywał działalność niezgodnie z licencją, tzn. poruszał się pojazdem innym niż określony w licencji (licencja na wykonywanie działalności transportu drogowego taksówką udzielana jest na określony pojazd i obszar)- wiąże się to z karą w wysokości 2000zł nakładanej w toku postepowania administracyjnego,

- zatrzymano 3 dowody rejestracyjne z uwagi na brak ważnego badania okresowego,

-  nałożono 2 mandaty za brak pasów bezpieczeństwa, przekroczenie dozwolonej prędkości o 23km/h w obszarze zabudowanym,

- pouczono 12 kierujących za braki w oznakowaniu zewnętrznym pojazdu oraz upłynięcie terminu ważności środków opatrunkowych w apteczkach samochodowych,

 Beata Manios- rzecznik Inspekcji Handlowej w Szczecinie,

tel. 0-91 4225239 wew. 36

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Tomasz Wilkosz 31-10-2012 10:19
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 31-10-2012
Ostatnia aktualizacja: - 31-10-2012 10:19