Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Informacja z kontroli przedsiębiorców prowadzących sprzedaż pojazdów silnikowych w zakresie wypełniania obowiązku informacyjnego o rodzaju paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdu samochodowego

Realizując program kontroli Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Szczecinie przeprowadził w ww. zakresie 7 kontroli u 7 przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży pojazdów silnikowych.

Kontrolą objęto przedsiębiorców prowadzących sprzedaż pojazdów silnikowych zlokalizowanych w Starych Bielicach (3) i Szczecinie (4).

Ustalenia kontroli w odniesieniu do poszczególnych punktów programu przedstawiają się następująco:

1.    Przestrzeganie obowiązku informacyjnego o rodzaju paliwa alternatywnego wykorzystywanego do napędu pojazdu samochodowego

Kontrolą w powyższym zakresie objęto 4 przedsiębiorców.

Prawidłowość przestrzegania obowiązku informacyjnego o rodzaju paliwa alternatywnego wykorzystywanego do napędu pojazdu silnikowego, wynikającego z treści art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 875 ze zm.) zweryfikowano w odniesieniu do 5 pojazdów silnikowych oferowanych do sprzedaży. Wśród kontrolowanych pojazdów znajdowały się różne modele marek.  
Nieprawidłowości w powyższym zakresie nie stwierdzono.

Podczas kontroli ustalono, że wszyscy przedsiębiorcy przestrzegali obowiązków informacyjnych określonych w art. 41 ww. ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. 
Producenci pojazdów formułowali i zamieszczali takie informacje w instrukcjach obsługi pojazdów (art. 41 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) oraz na korkach wlewu paliwa, gniazdach pojazdowych lub w pobliżu tych korków i gniazd (41 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy). 
Przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży pojazdów silnikowych wymagane informacje zamieszczali na terenie swoich placówek handlowych w miejscach widocznych (art. 41 ust.1 pkt. 3 ww. ustawy). 

Sformułowane i udostępnione informacje o rodzaju paliwa alternatywnego wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych spełniały wymagania rozporządzenia Ministra Klimatu z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie sposobu informowania o rodzaju paliwa alternatywnego wykorzystywanego do napędu pojazdu samochodowego oraz oznakowania miejsc tankowania lub ładowania pojazdu samochodowego takim paliwem (Dz.U. z 2020 r. poz. 1560).

2.        Przestrzeganie obowiązku informacyjnego o rodzaju paliwa ciekłego wykorzystywanego do napędu pojazdu samochodowego

Kontrolą w powyższym zakresie objęto 6 przedsiębiorców.
Prawidłowość przestrzegania obowiązku informacyjnego o rodzaju paliwa ciekłego wykorzystywanego do napędu pojazdu samochodowego, wynikającego z treści art. 9 ca ust. 2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (Dz.U. z 2023 r. poz. 846 ze zm.) zweryfikowano w odniesieniu do 21 pojazdów silnikowych oferowanych do sprzedaży, przy czym 3 spośród nich przystosowane były zarówno do paliwa ciekłego jak i alternatywnego, a 2 posiadały również wspomagający napęd elektryczny - hybrydowy. 
Wśród kontrolowanych pojazdów znajdowały się różne modele różnych producentów. 
Nieprawidłowości w powyższym zakresie nie stwierdzono.

Podczas kontroli ustalono, że wszyscy przedsiębiorcy przestrzegali obowiązków informacyjnych określonych w art. 9 ca ust. 2 ww. ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. 
Producenci pojazdów formułowali i zamieszczali takie informacje w instrukcjach obsługi pojazdów (art. 9ca ust. 2 pkt 1 ww. ustawy) oraz w widocznym i dostępnym miejscu na korkach i klapkach wlewu paliwa ciekłego lub w ich pobliżu (art. 9ca ust. 2 pkt 2 ww. ustawy). 
Przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży pojazdów silnikowych wymagane informacje zamieszczali w widocznych i dostępnych miejscach na terenie swoich placówek handlowych (art. 9ca ust. 2 pkt 3 ww. ustawy). 
Sformułowane i udostępnione informacje o rodzaju paliwa ciekłego wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych, były zgodne z przepisami rozporządzenia ministra Klimatu i Środowiska z dnia 31 sierpnia 2021 r. w sprawie sposobu informowania o rodzaju paliwa ciekłego wykorzystywanego do napędu pojazdu samochodowego oraz oznakowania miejsc tankowania pojazdu samochodowego takim paliwem (Dz.U. z 2021 r. poz. 1738).  


Beata Manios- rzecznik 
Inspekcji Handlowej w Szczecinie 
Tel. 91 4225239 wew. 46

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Beata Dynowska 18-02-2024 19:18
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Beata Dynowska 18-02-2024
Ostatnia aktualizacja: - 18-02-2024 19:18