Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Informacja z kontroli bezpieczeństwa zabawek - ftalany II kwartał 2023 r.

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Szczecinie w II kwartale 2023 r. łącznie przeprowadził 4 kontrole zabawek. Przedmiotem tych kontroli były zabawki wykonane z materiałów mogących zawierać substancje zmiękczające lub posiadające takie elementy.

Kontroli poddano 4 partie wyrobów (zabawki dmuchane oraz do zabawy w piasku i wodzie) celem sprawdzenia czy spełniają one wymagania określone w przepisach rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20.10.2016r. w sprawie wymagań dla zabawek. Kontrole miały na celu również sprawdzenie czy podmioty gospodarcze wypełniają obowiązki określone w ustawie z dnia 13.04.2016r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku.
Zabawki ocenione zostały pod kątem oznakowania. Sprawdzano, czy znajdują się informacje takie jak: znak CE, dane producenta, dane importera, ostrzeżenia, instrukcje. Zabawki poddane zostały również badaniom laboratoryjnym.
Zakwestionowano 1 zabawkę – kółko do pływania.
W trakcie badań laboratoryjnych stwierdzono zawartość ftalanu bis(2-etyloheksylu) (DEHP) w ilości 5,63% (niepewność wyniku 0,85%), przy wymaganiach nie więcej niż 0,1%. Nieprawidłowości stwierdzono również w zakresie oznakowania ww. zabawki. Ani na opakowaniu, ani bezpośrednio na zabawce nie podano ostrzeżenia „Ostrzeżenie! Do używania jedynie w wodzie na głębokości, na której dziecko wyczuwa dno pod nogami oraz pod nadzorem osoby dorosłej”, co niezgodne jest z przepisami § 5 ust. 3 i 4 rozporządzenia w sprawie wymagań dla zabawek oraz pkt 7.1 załącznika nr 1 do ww. rozporządzenia. Szczegóły opisano w pkt 7.4 normy PN-EN 71-1 Bezpieczeństwo zabawek Część 1: Właściwości mechaniczne i fizyczne.

W związku z negatywnymi wynikami badań laboratoryjnych akta sprawy przekazane zostały do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w celu wszczęcia postępowania administracyjnego.

Kontrole dotyczyły przedsiębiorców prowadzących działalność w Szczecinie, Kołobrzegu i Stargardzie.


Beata Manios- rzecznik
Inspekcji Handlowej w Szczecinie
Tel. 91 4225239 wew. 46

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Beata Dynowska 29-11-2023 10:21
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Beata Dynowska 29-11-2023
Ostatnia aktualizacja: Beata Dynowska 29-11-2023 10:21