Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Informacja z kontroli bezpieczeństwa zabawek - migracja pierwiastków - I kwartał 2023 r.

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Szczecinie w I kwartale 2023 r. w ww. zakresie przeprowadził łącznie 2 kontrole zabawek.
Kontroli poddano 3 partie wyrobów (zestaw kosmetyków dla lalek, farby wodne do malowania palcami, zestaw make up-cienie dla dziewczynek) celem sprawdzenia czy spełniają one wymagania określone w przepisach rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20.10.2016r. w sprawie wymagań dla zabawek. Kontrole miały na celu również sprawdzenie czy podmioty gospodarcze wypełniają obowiązki określone w ustawie z dnia 13.04.2016r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku.


Zabawki ocenione zostały pod kątem oznakowania. Sprawdzano, czy znajdują się informacje takie jak: znak CE, dane producenta, dane importera, ostrzeżenia, instrukcje.
Zakwestionowano 1 partię zabawek – wyrób nie zawierał daty, do której produkt kosmetyczny, przechowywany w odpowiednich warunkach, zachowuje w pełni swoje pierwotne właściwości lub informacji o okresie, w jakim po otwarciu pojemnika, produkt jest bezpieczny i może być stosowany bez szkody dla konsumenta. Zgodnie bowiem z zapisami pkt 3.8 załącznika nr 1 do rozporządzenia jw. zestawy kosmetyczne muszą spełniać wymagania dotyczące składu i oznakowania określone w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 dotyczącego produktów kosmetycznych.
W związku z taką nieprawidłowością przesłano pismo do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.
Wszystkie wyroby pobrano do badań laboratoryjnych. W trakcie badań laboratoryjnych badano poziom migracji pierwiastków (m.in. glin, miedź, nikiel, bor, cynk) z materiałów zabawek. Do dnia sporządzania informacji znane były wyniki badań dwóch zabawek. Nieprawidłowości nie stwierdzono. Nadal oczekujemy na wyniki zabawki zestaw make up – cienie dla dziewczynek.

Kontrole dotyczyły przedsiębiorców prowadzących działalność w Szczecinie i Koszalinie.

Beata Manios- rzecznik
Inspekcji Handlowej w Szczecinie
Tel. 91 4225239 wew. 46

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Beata Dynowska 23-05-2023 15:35
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Beata Dynowska 23-05-2023
Ostatnia aktualizacja: Beata Dynowska 23-05-2023 15:36