Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Informacja z kontroli bezpieczeństwa zabawek - ftalany - I kwartał 2023 r.

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Szczecinie w I kwartale 2023 r. łącznie przeprowadził 3 kontrole zabawek. Przedmiotem tych kontroli były zabawki wykonane z materiałów mogących zawierać substancje zmiękczające lub posiadające takie elementy. Kontroli poddano 4 partie wyrobów (lalki, skakanka, piłeczki) celem sprawdzenia czy spełniają one wymagania określone w przepisach rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20.10.2016r. w sprawie wymagań dla zabawek. Kontrole miały na celu również sprawdzenie czy podmioty gospodarcze wypełniają obowiązki określone w ustawie z dnia 13.04.2016r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku.

Zabawki ocenione zostały pod kątem oznakowania. Sprawdzano, czy znajdują się informacje takie jak: znak CE, dane producenta, dane importera, ostrzeżenia, instrukcje.
Oznakowanie zakwestionowano w odniesieniu do 1 partii zabawek – stwierdzono brak instrukcji bateryjnej, co niezgodne jest z pkt 7.4 normy PN-EN 62115:2020-04 „Zabawki elektryczne. Bezpieczeństwo użytkowania” i stanowi naruszenie obowiązków importera określonych w przepisie art. 16 pkt 5 ww. ustawy. Zgodnie z tym artykułem importer ma obowiązek m.in. zapewnić, żeby do wyrobu dołączone były instrukcje, informacje dotyczące bezpieczeństwa użytkowania. W związku ze stwierdzonymi niezgodnościami do importera wystąpiono o usunięcie ww. niezgodności. Oczekujemy na odpowiedź.
Wszystkie wyroby pobrano do badań laboratoryjnych celem zweryfikowania występowania ftalanów. W tym zakresie nieprawidłowości nie stwierdzono.

Kontrole dotyczyły przedsiębiorców prowadzących działalność w Szczecinie i Koszalinie.

Beata Manios- rzecznik
Inspekcji Handlowej w Szczecinie
Tel. 91 4225239 wew. 46

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Beata Dynowska 22-05-2023 15:28
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Beata Dynowska 22-05-2023
Ostatnia aktualizacja: Beata Dynowska 22-05-2023 15:29