Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Informacja z kontroli bezpieczeństwa zabawek miękkich, wypchanych o minimalnej wysokości 150 mm

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Szczecinie w 2022 r. łącznie przeprowadził 4 kontrole zabawek wypchanych, wykonanych z materiałów miękkich (pluszaki).
Kontroli poddano 8 partii wyrobów celem sprawdzenia czy spełniają one wymagania określone w przepisach rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20.10.2016r. w sprawie wymagań dla zabawek. Kontrole miały na celu również sprawdzenie czy podmioty gospodarcze wypełniają obowiązki określone w ustawie z dnia 13.04.2016r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku.
Zabawki ocenione zostały pod kątem oznakowania. Sprawdzano, czy znajdują się informacje takie jak: znak CE, dane producenta, dane importera. Wszystkie wyroby pobrano do badań laboratoryjnych (obecność małych części, obecność przyssawek, dostępność do materiałów wypełniających).
Zakwestionowano 2 partie zabawek z uwagi na oznakowanie. W trakcie badań laboratoryjnych nie kwestionowano żadnej zabawki.

W zakwestionowanych zabawkach stwierdzono niezasadnie umieszczone ostrzeżenie dotyczące wieku użytkownika, tj. nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 3 lat.
Ponadto dodatkowo w odniesieniu do 1 partii stwierdzono brak danych producenta oraz importera. Ponieważ do tej zabawki nie otrzymano dokumentów, m.in. deklaracji zgodności, dokumentu SAD, akta zostały przesłane do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Niezależnie od powyższego w odniesieniu do dwóch innych zabawek ustalono, że deklaracja zgodności sporządzona została z pominięciem kolejności poszczególnych pozycji, na które wskazuje załącznik nr 3 do ww. rozporządzenia.  

Kontrole przeprowadzono u przedsiębiorców prowadzących działalność w Szczecinie i Koszalinie.

Beata Manios- rzecznik
Inspekcji Handlowej w Szczecinie
Tel. 91 4225239 wew. 46

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Beata Dynowska 15-02-2023 09:24
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Beata Dynowska 15-02-2023
Ostatnia aktualizacja: - 15-02-2023 09:24