Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Spawozdanie Stałego Polubownego Sądu Konsumenckiego za 2011 r.

W roku 2011r. do Stałego Polubownego Sądu Konsumenckiego przy Zachodniopomorskim Wojewódzkim Inspektorze Inspekcji Handlowej w Szczecinie wpłynęło 211 pozwów.  Około 61% spraw dotyczyło obuwia. Jednymi z bardziej skomplikowanych spraw były jednak sprawy dotyczące mebli, usług remontowo- budowlanych, usług innych, a także spraw zaliczonych do kategorii „inne”. Wśród nich m.in. sprawy dotyczące torebek, konsoli, słuchawek itp. W większości spraw ze  swoimi roszczeniami konsumenci występowali wobec przedsiębiorców z tytułu niezgodności towaru z umową. W jednym tylko przypadku konsumencki swoje roszczenia skierowali z tytułu gwarancji.

 

W 121 przypadkach Stały Polubowny Sąd Konsumencki, działający przy Zachodniopomorskim Wojewódzkim Inspektorze Inspekcji Handlowej w Szczecinie odrzucił pozew. Zasadniczą przyczyną odrzucenia był brak zapisu na sąd polubowny.  W 67 przypadkach strona pozwana wezwana do złożenia oświadczenia co do tego, czy wyraża zgodę na rozpoznanie sporu przez sąd polubowny, oświadczenie to złożyła ( rubryka odmowa zapisu na sąd polubowny). W pozostałych 54 przypadkach pozwani przedsiębiorcy nie odpowiedzieli nawet na pismo Sądu.

 

W sprawozdawczym okresie przed Sądem w Szczecinie i Ośrodku Zamiejscowym w Koszalinie zapadły 44 wyroki. W 10 przypadkach Sąd wydał wyroki uwzględniające roszczenia powodów, a w 34 zasadności ich roszczeń nie uznał i powództwo oddalił. W jednej sprawie oddalenie powództwa spowodowane było brakiem legitymacji procesowej biernej po stronie pozwanej.

 

W 22 przypadkach, już po wniesieniu pozwu do Sądu strony zdecydowały się na polubowne rozstrzygnięcie sporu, skutkiem czego doszło do zawarcia ugody pozasądowej ( rubryka ugody w postępowaniu wstępnym), a w kolejnych 7 sprawach do zawarcia ugody doszło przez Sądem.

 

Ze spraw, które pozostały do rozpoznania z poprzedniego okresu sprawozdawczego, jedna nie została w tym roku zakończona i nadal pozostaje do rozpoznania. Spowodowane to jest nieobecnością powódki w kraju. Pozostałe sprawy z poprzedniego okresu sprawozdawczego zostały w już w I półroczu 2011r. zakończone. Natomiast ze spraw, które w tym półroczu wpłynęły do Sądu, do rozpoznania pozostało 27 spraw.

 

Średni czas rozpatrywania sporów w 2011r. wynosił 36,25 dni.

Załączniki do pobrania

Pobierz Rozpakuj
Pobierz spakowane pliki Rozpakuj pliki i pobierz

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Tomasz Wilkosz 08-02-2012 12:42
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 08-02-2012
Ostatnia aktualizacja: - 08-02-2012 12:42