Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Informacja z kontroli bezpieczeństwa zabawek rozszerzających się pod wpływem wody 2021 r.

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Szczecinie w III kwartale 2021 r. przeprowadził kontrole zabawek rozszerzających się pod wpływem wody. Są to najczęściej figurki zwierząt zamknięte w jajkach, które wykluwają się i zwiększają swoje rozmiary po włożeniu do wody. Zabawki takie wykonane są z materiałów rozszerzających się, które w całości mieszczą się w cylindrze do badania małych części, przed lub po wykonaniu próby nie mogą rozszerzać się więcej niż o 50% w którymkolwiek kierunku.
Kontroli poddano 9 partii wyrobów celem sprawdzenia czy spełniają one wymagania określone w przepisach rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20.10.2016r. w sprawie wymagań dla zabawek. Kontrole miały na celu również sprawdzenie czy podmioty gospodarcze wypełniają obowiązki określone w ustawie z dnia 13.04.2016r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku.

Zabawki ocenione zostały pod kątem oznakowania. Sprawdzano, czy znajdują się informacje takie jak: znak CE, dane producenta, dane importera, wymagane ostrzeżenia. Wszystkie wyroby pobrano do badań laboratoryjnych.

Łącznie zakwestionowano 7 partii zabawek, w tym 4 partie w wyniku przeprowadzonych badań laboratoryjnych.
Przeprowadzone badania laboratoryjne wykazały, że w zakwestionowanych próbkach materiał rozszerzał się ponad 50% (m.in. 125%, 135%, 169%, 190%). Takie zabawki po jej połknięciu lub połknięciu jej części mogą np. uszkadzać organy wewnętrzne.
W przypadku 5 partii stwierdzono, że instrukcje i/lub dane podane na opakowaniu sporządzone były w języku obcym, bez polskiej wersji językowej.

W związku z wynikami badań laboratoryjnych akta kontroli zostały przesłane do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów celem wszczęcia postępowania administracyjnego.

Kontrole przeprowadzono u przedsiębiorców prowadzących działalność w Koszalinie, Gryficach, Nowogardzie, Białogardzie. Przeprowadzono również kontrolę u importera kwestionowanej zabawki, który funkcjonuje na terenie naszego województwa.


Beata Manios- rzecznik
Inspekcji Handlowej w Szczecinie
Tel. 91 4225239 wew. 46

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Beata Dynowska 24-11-2021 10:54
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 24-11-2021
Ostatnia aktualizacja: Beata Dynowska 01-12-2021 15:07