Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Informacja z kontroli bezpieczeństwa chemicznego zabawek - ftalany (III połowa 2021 r.)

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Szczecinie w III kwartale 2021 r. przeprowadził kontrole w zakresie bezpieczeństwa chemicznego zabawek w zakresie zawartości ftalanów. Kontroli poddano 5 partii wyrobów celem sprawdzenia czy spełniają one wymagania określone w przepisach rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20.10.2016r. w sprawie wymagań dla zabawek. Kontrole miały na celu również sprawdzenie czy podmioty gospodarcze wypełniają obowiązki określone w ustawie z dnia 13.04.2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku.

Zabawki ocenione zostały pod kątem oznakowania. Sprawdzano, czy znajdują się informacje takie jak: znak CE, dane producenta, dane importera, wymagane ostrzeżenia. Wszystkie wyroby pobrano do badań laboratoryjnych. Sprawdzeniem objęto lalki, syrenkę i kaczuszkę.

Łącznie zakwestionowano 4 partie zabawek, w tym 2 partie z uwagi na obecność ftalanów w ilości przekraczającej dopuszczalny poziom.Stwierdzona w trakcie badań laboratoryjnych zawartość ftalanów wyniosła: 15,1% i 18,9% przy ilości dopuszczalnej nie więcej niż 0,1%. W obu przypadkach przekroczoną zawartość ftalanów stwierdzono w głowie lalek.
W tych samych 2 partiach stwierdzono brak w oznakowaniu: danych producenta i importera oraz w 1 partii ryzyka związanego z zamieszczonym ostrzeżeniem.
W odniesieniu do kolejnych 2 partii zakwestionowano deklarację zgodności, która była nieprawidłowo sporządzona.

W związku z wynikami badań laboratoryjnych akta kontroli zostały przesłane do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów celem wszczęcia postępowania administracyjnego.

Kontrole przeprowadzono u przedsiębiorców prowadzących działalność w Szczecinie, Goleniowie i Koszalinie.


Beata Manios- rzecznik
Inspekcji Handlowej w Szczecinie
Tel. 91 4225239 wew. 46

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Beata Dynowska 12-11-2021 07:44
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 12-11-2021
Ostatnia aktualizacja: Beata Dynowska 12-11-2021 07:46