Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Informacja z kontroli bezpieczeństwa wolnostojących krzesełek dla dzieci do karmienia.

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Szczecinie w II kwartale 2021 r. przeprowadził kontrole w zakresie bezpieczeństwa wolnostojących krzesełek dla dzieci do karmienia. Przeprowadzono badania organoleptyczne ww. produktów na zgodność z wymaganiami określonymi w rozdziale 2 (w zakresie wyglądu produktu) oraz art. 10 ust. 2, 3, 4, 6 (w zakresie oznaczeń, ostrzeżeń i informacji) ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (Dz. U. z 2021 r., poz. 222), uwzględniając wymagania określone w normie PN-EN 14988:2017-10 Wysokie krzesełka dla dzieci. Wymagania i metody badań. Kontroli poddano 5 partii. Kontrole przeprowadzono u przedsiębiorców prowadzących działalność m.in. w Szczecinie i Świdwinie.

Z uwagi na niekompletną instrukcję użytkowania zakwestionowano 1 partię produktu. W instrukcji nie podano ostrzeżeń: „Zagrożenie upadkiem. Nie dopuścić aby dziecko wspinało się na produkt”, „Miej świadomość ryzyka przewrócenia jeżeli dziecko potrafi odepchnąć się stopami od stołu  albo jakiejkolwiek innej konstrukcji” oraz oświadczenia o trzymaniu dzieci poza produktem podczas rozkładania i składania, aby uniknąć zranienia.

Kontrolowany przedsiębiorca w trakcie kontroli dokonał poprawy oznakowania. Działania naprawcze podjął również przedsiębiorca wprowadzający produkt na rynek (importer) i dodał do instrukcji brakujące ostrzeżenia i oświadczenia.  

W trakcie oceny krzesełek sprawdzono wykonanie (m.in. mechanizmy blokujące, krawędzie, naroża i wystające elementy, systemy ograniczające) oraz oznakowanie, w tym instrukcje obsługi, montażu i konserwacji.


Beata Manios- rzecznik
Inspekcji Handlowej w Szczecinie
Tel. 91 4225239 wew. 46

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Beata Gogacz 08-10-2021 10:07
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 08-10-2021
Ostatnia aktualizacja: - 08-10-2021 10:07