Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

WSPÓLNE KONTROLE INSPEKCJI HANDLOWEJ W SZCZECINIE I PAŃSTWOWEJ STRAŻY RYBACKIEJ W SZCZECINIE

Zjawisko kłusownictwa rybnego i nielegalny obrót tym surowcem stał się poważnym problemem naszego regionu. W kontrole prowadzone w celu wyeliminowania tego procederu i jego skutków aktywnie zaangażowały się służby podległe Wojewodzie Zachodniopomorskiemu, tj. Państwowa Straż Rybacka i Inspekcja Handlowa w Szczecinie. Pomocą służą także: Policja i władze samorządowe. Przyłączenie Inspekcji Handlowej do innych instytucji pełniących nadzór w zakresie połowu ryb, pozwoli na pełniejsze zweryfikowanie rzetelności działania przedsiębiorców, na sprawdzenie legalności pochodzenia ryb wprowadzanych do obrotu, przestrzeganie okresów ochronnych określonych gatunków, sprawdzenie całości towaru znajdującego się w danej placówce, w tym towaru składowanego na zapleczu. Zatem wspólne kontrole Inspekcji Handlowej w Szczecinie i Państwowej Straży Rybackiej pozwolą na bardziej dogłębna analizę tematu. Pozwolą także na objęcie kontrolą bardziej różnorodnych pod kątem wielkości i rodzaju sprzedaży przedsiębiorców. 

Każda osoba fizyczna oraz prawna przetwarzająca lub wprowadzająca ryby do obrotu jest obowiązana posiadać dokument stwierdzający pochodzenie ryb, co wynika z ustawy o rybactwie śródlądowym. Do posiadania dokumentów zakupu na sprzedawany towar zobowiązują także przepisy ustawy ordynacja podatkowa. Kontrole mają przede wszystkim charakter prewencyjny. Wiedza merytoryczna strażników Państwowej Straży Rybackiej w zakresie okresów ochronnych poszczególnych gatunków ryb oraz rozmiarów ryb, których połów jest niedozwolony oraz zakres kompetencji inspektorów Inspekcji Handlowej  przyczyni się z pewnością do poszerzenia wiedzy przedsiębiorców oferujących do sprzedaży ten asortyment, również w zakresie ewentualnych kar. Być może świadomość prowadzonych kontroli i ich cykliczny charakter zniechęci potencjalnych nabywców do kupowania ryb niewiadomego pochodzenia (w tym także z nielegalnych połowów). Bez wątpienia kontrole te przynoszą obopólne korzyści dla zaangażowanych instytucji – strażnicy Państwowej Straży Rybackiej mają szersze informacje na temat obrotu w tym sektorze rynku, natomiast inspektorzy Inspekcji Handlowej poszerzają swoją  wiedzę dotyczącą sprzedawanych gatunków ryb.

Dotychczasowe kontrole objęły swoim działaniem takie miasta naszego regionu jak Koszalin, Szczecinek, Stargard Szczeciński i Szczecin. Kontrole ukierunkowane były głównie na sklepy rybne oraz punkty prowadzące sprzedaż ryb na targowiskach.

Przeprowadzone do dnia dzisiejszego kontrole nie wykazały nieprawidłowości w zakresie pochodzenia ryb oraz rodzaju i wielkości sprzedawanych gatunków. Najważniejsza jednak pozostaje świadomość, że tego rodzaju kontrole będą prowadzone nadal, co mamy nadzieję przyczyni się do ograniczenia nielegalnego procederu. 

Stwierdzone zostały nieprawidłowości  odnoszące się m.in. do warunków przechowywania i terminów ważności, w konsekwencji czego nałożone zostały mandaty karne.

 

           - Zbigniew Gąsowski – Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej w Szczecinie, Tel. 91 4303653                                    

Beata Manios- rzecznik Inspekcji Handlowej w Szczecinie, tel. 0-91 4225239

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Tomasz Wilkosz 18-08-2011 09:40
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 18-08-2011
Ostatnia aktualizacja: - 18-08-2011 09:40