Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Informacja o wynikach kontroli maszyn ? elektrycznych urządzeń transportu osobistego

Realizując program kontroli Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Szczecinie przeprowadził 1 kontrolę hulajnóg elektrycznych u przedsiębiorcy w Szczecinie, która została zakończona.

W okresie objętym informacją nie wydano żadnej opinii dotyczącej tej kategorii maszyn na potrzeby urzędu celnego.

Kontrolą objęto wprowadzone do obrotu maszyny z napędem elektrycznym pod kątem spełniania zasadniczych i innych wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 21.10.2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn (Dz.U. Nr 199, poz. 1228) wydanego w oparciu o dyrektywę maszynową 2006/42/WE.

Sprawdzeniem objęto ogółem 2 partie maszyn pochodzących z Chin nie stwierdzając nieprawidłowości.

Ustalenia kontroli, w odniesieniu do poszczególnych punktów programu, przedstawiają się następująco:

1.Oznakowanie CE

Nie odnotowano uchybień w zakresie umieszczenia na wyrobach oznakowania zgodności. Objęte sprawdzeniem 2 partie maszyn oznakowano w sposób czytelny i trwały znakiem zgodności CE, zgodnie z przepisami § 56 ust. 1 pkt 3 i ust. 3 ww. rozporządzenia.

2. Deklaracje zgodności

Załączone do sprawdzanych maszyn deklaracje zgodności sporządzone zostały zgodnie z pkt 1.3 załącznika nr 3 ww. rozporządzenia.

3. Zgodność z zasadniczymi wymaganiami

a) Oznaczenia
 
Wszystkie partie maszyn zostały oznakowane, zgodnie z wymaganiami określonymi w § 56 ust. 1 pkt 1,2,4,5,6 i § 57 ust. 1 ww. rozporządzenia. Bezpośrednio na hulajnogach podano określenie maszyn, nazwę i adres producenta, oznaczenie typem, numery seryjne, rok budowy oraz informacje dotyczące bezpiecznego użytkowania.

b) Instrukcje

Nie odnotowano nieprawidłowości dotyczących instrukcji załączonych do maszyn objętych kontrolą. Instrukcje zawierały informacje wymagane w § 59 ww. rozporządzenia.

4.Badania organoleptyczne i laboratoryjne

 W toku kontroli nie pobierano próbek maszyn do badań laboratoryjnych, ponadto w wyniku przeprowadzonych badań organoleptycznych w miejscu kontroli nie stwierdzono maszyn, wobec których istniałoby podejrzenie, że mogą one nie spełniać zasadniczych wymagań wynikających z projektu, budowy, czy przyjętych rozwiązań konstrukcyjnych.

Podsumowanie i wnioski

Ze względu na sytuację związaną z epidemią nie przeprowadzono drugiej zaplanowanej dla tut. Inspektoratu kontroli maszyn. Przeprowadzona kontrola nie wykazała nieprawidłowości w zakresie oznaczeń, instrukcji i deklaracji zgodności. Nie stwierdzono również widocznych nieprawidłowości w zakresie konstrukcyjnym. Biorąc jednak pod uwagę popularność tego rodzaju wyrobów, związana również z możliwością ich wypożyczania, dalsze prowadzenie kontroli w tym temacie jest zasadne.


Beata Manios- rzecznik Inspekcji Handlowej
w Szczecinie
                            Tel. 91 4225239 wew. 36

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Beata Dynowska 27-07-2020 14:56
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 27-07-2020
Ostatnia aktualizacja: - 27-07-2020 14:56