Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Wyniki kontroli u przedsiębiorcy w Szczecinie sprzedającego m.in. koszulki z nadrukami

W trakcie kontroli u przedsiębiorcy w Szczecinie sprzedającego m.in. koszulki z nadrukami w styczniu 2009r. Inspekcja Handlowa pobrała do badań laboratoryjnych 2 partie koszulek celem sprawdzenia zawartości ołowiu i kadmu.

Badania laboratoryjne wykazały:

- w jednej koszulce w nadruku czerwonym stwierdzono ołów w ilości 24730mg/kg,

- w drugiej koszulce w nadruku w kolorze żółtym stwierdzono 42920mg/kg i w kolorze zielonym 44550mg/kg ołowiu.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 06.04.2004r. w sprawie bezpieczeństwa i znakowania produktów włókienniczych ołów nie może być stosowany – stosowanie jest zabronione.

Kontrolowany przedsiębiorca wystąpił z wnioskiem o badanie próbek kontrolnych. Badania przeprowadzone w innym laboratorium potwierdziły wcześniejsze wyniki.

Akta sprawy przekazane zostały do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów celem wszczęcia stosownego postępowania w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów.

W lipcu otrzymaliśmy informację z UOKiK o wszczęciu postępowania w tej sprawie.

 

Ołów jest toksycznym pierwiastkiem, który może dostawać się do organizmu z powietrzem, żywnością, wodą lub przez kontakt z produktami zawierającymi ten metal (m.in. farby, akumulatory, wyroby z plastików, do produkcji, których użyto związków ołowiu).  

Ołów jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci. Organizm dziecka znacznie łatwiej wchłania ołów niż organizm dorosłego człowieka prowadząc do zahamowania rozwoju umysłowego. Ołów hamuje pracę wielu enzymów i zakłóca dostarczanie tlenu organizmowi. Pierwsze niepokojące sygnały zatrucia ołowiem to osłabienie, spadek koncentracji i pogorszenie pamięci, bóle i zawroty głowy, brak apetytu, stany depresyjne. Rosnąca koncentracja pierwiastka w organizmie prowadzi do poważnych zaburzeń układu nerwowego objawiających się trudnościami w zasypianiu, pogorszeniem sprawności umysłowej. Najpoważniejsze stadium zatrucia prowadzi do uszkodzenia mózgu, a co za tym idzie do niewydolności umysłowej, stanów paraliżu, śpiączki czy nawet śmierci. Zatrucie ołowiem może także powodować niedokrwistość, nadciśnienie, białaczkę, schorzenia wątroby, anemię, uszkodzenie nerek.             

Metal ten kumuluje się w ciele człowieka. Jedyną metodą zmniejszenia ryzyka jest zminimalizowanie narażenia na kontakt z ołowiem.

  

 

                                                                            Beata Manios- specjalista w Inspekcji Handlowej w Szczecinie (rzecznik w Inspekcji Handlowej w Szczecinie)

Tel. 0-91 4230521                 

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Tomasz Wilkosz 03-08-2009 08:40
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 03-08-2009
Ostatnia aktualizacja: Tomasz Wilkosz 16-10-2009 14:19