Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Sprawozdanie Stałego Polubownego Sądu Konsumenckiego

Część opisowa do sprawozdania

Stałego Polubownego Sądu Konsumenckiego

przy Zachodniopomorskim Wojewódzkim Inspektorze Inspekcji Handlowej w Szczecinie

za pierwsze półrocze 2009r.

 

W pierwszym półroczu 2009r. do Stałego Polubownego Sądu Konsumenckiego przy Zachodniopomorskim Wojewódzkim Inspektorze Inspekcji Handlowej w Szczecinie wpłynęło 75 pozwów. Około 51% spraw dotyczyło obuwia. Jednymi z bardziej skomplikowanych spraw były jednak sprawy dotyczące mebli, usług remontowo-budowlanych. We wszystkich sprawach ze swoimi roszczeniami konsumenci występowali wobec przedsiębiorców z tytułu niezgodności towaru z umową.

 

W 29 przypadkach Stały Polubowny Sąd Konsumencki, działający przy Zachodniopomorskim Wojewódzkim Inspektorze Inspekcji Handlowej w Szczecinie odrzucił pozew. Zasadniczą przyczyną odrzucenia był brak zapisu na sąd polubowny. W 16 przypadkach strona pozwana wezwana do złożenia oświadczenia co do tego, czy wyraża zgodę na rozpoznanie sporu przez sąd polubowny, oświadczenie to złożyła (rubryka odmowa zapisu na sąd polubowny).

 

W sprawozdawczym okresie przed Sądem w Szczecinie i Ośrodku Zamiejscowym w Koszalinie zapadło 19 wyroków. W 13 przypadkach Sąd wydał wyroki uwzględniające roszczenia powodów, a w 6 zasadności ich roszczeń nie uznał i powództwo oddalił.

 

W 5 przypadkach, już po wniesieniu pozwu do Sądu strony zdecydowały się na polubowne rozstrzygnięcie sporu, skutkiem czego doszło do zawarcia ugody pozasądowej (rubryka ugody w postępowaniu wstępnym), a w kolejnych 6 sprawach do zawarcia ugody doszło przed Sądem.

 

Ze spraw, które pozostały do rozpoznania z poprzedniego okresu sprawozdawczego, wszystkie zostały w tym półroczu zakończone. Natomiast ze spraw, które w tym półroczu wpłynęły do Sądu, do rozpoznania pozostało ich 30.

 

Średni czas rozpatrywania sporów w pierwszym półroczu 2009r. wynosił około 36 dni.

 

Sporządziła Wanda Rzeźnicka-Miluch

 

Szczegółowe dane liczbowe zawiera nw. załącznik.

Załączniki do pobrania

Pobierz Rozpakuj
Pobierz spakowane pliki Rozpakuj pliki i pobierz

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Tomasz Wilkosz 03-08-2009 08:39
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 03-08-2009
Ostatnia aktualizacja: Tomasz Wilkosz 16-10-2009 14:20