Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Informacja z kontroli bezpieczeństwa rolet i żaluzji (I kw. 2017r.)

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Szczecinie w I kwartale 2017r. przeprowadził kontrole w zakresie bezpieczeństwa rolet i żaluzji. Kontroli poddano 18 partii produktów. Przeprowadzono badania organoleptyczne ww. produktów na zgodność z wymaganiami określonymi w rozdziale 2 i art. 10 ustawy z dnia 12 grudnia 2003r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (Dz. U. z 2015 r., poz. 322) posiłkując się wymaganiami normy PN-EN 16434:2014-04 Zasłony wewnętrzne. Ochrona przed zagrożeniami zadzierzgnięciem pętli. Wymagania i metody badań dotyczące urządzeń zabezpieczających.

W związku z dokonaną oceną zakwestionowano łącznie 6 partii produktów z uwagi na bezpieczeństwo produktów. Zakwestionowano brak dołączenia ostrzeżeń bezpośrednio do produktu m.in.:

  • małe dzieci mogą się udusić pętlą utworzoną przez sznurki ciągnące, łańcuszki, taśmy oraz sznurki wewnętrzne operujące produktem,
  • aby nie dopuścić do zadzierzgnięcia pętli i zaplątania, utrzymywać sznurki poza zasięgiem małych dzieci. Sznurki mogą owinąć się wokół szyi dziecka,
  • odsunąć łóżka, łóżeczka dziecinne i meble od sznurków zasłon okiennych.

Ww. ostrzeżenia producent zamieścił w dołączonej do produktu etykiecie widocznej podczas dokonywania zakupu oraz w instrukcji.

Ponadto stwierdzono brak umieszczenia na systemie zabezpieczającym ostrzeżenia o treści: „Dzieci mogą udusić się, jeżeli takie urządzenie zabezpieczające nie zostanie zainstalowane. Należy zawsze korzystać z tego urządzenia tak, by sznurki lub łańcuszki znajdowały się poza zasięgiem dzieci”. Tego rodzaju ostrzeżenia producent również zamieścił w dołączonej do produktu instrukcji, którą konsument od razu widzi po otwarciu opakowania.

W związku z powyższym stwierdzono, że ww. produkty nie spełniają wymagań art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów.

Kontrolowany przedsiębiorca w trakcie kontroli dokonał poprawy oznakowania.

O stwierdzonych nieprawidłowościach zostały powiadomione podmioty wprowadzające produkty na rynek oraz właściwe ze względu na ich siedzibę Inspektoraty Inspekcji Handlowej.

 

Beata Manios- rzecznik Inspekcji Handlowej w Szczecinie
Tel. 0-91 4225239 wew. 36

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Paweł Pacała 30-06-2017 10:28
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 30-06-2017
Ostatnia aktualizacja: - 30-06-2017 10:28