eBoi
Jak załatwić sprawę?
Informacja o wynikach kontroli prawidłowości obrotu wyrobami tytoniowymi w roku 2016.
Realizując wytyczne Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynikające z programu kontroli Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Szczecinie skontrolował w okresie od 01 stycznia 2016r. do 31 grudnia 2016r. prawidłowość obrotu wyrobami tytoniowymi na terenie województwa zachodniopomorskiego łącznie u 11 przedsiębiorców.
B. PRZESTRZEGANIE PRZEPISÓW USTAWY z dnia 9 listopada 1995r. O OCHRONIE ZDROWIA PRZED NASTĘPSTWAMI UŻYWANIA TYTONIU I WYROBÓW TYTONIOWYCH (Dz. U. z 2015 r. poz. 298 ze zm.)
Przestrzeganie postanowień ww. ustawy i rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 lutego 2004r. w sprawie badania zawartości niektórych substancji w dymie papierosowym oraz informacji i ostrzeżeń zamieszczanych na opakowaniach wyrobów tytoniowych (Dz. U. Nr 31, poz. 275 ze zm.) – obowiązujący w trakcie kontroli do dnia 07.09.2016r. – sprawdzono u 11 przedsiębiorców.
Przedsiębiorców do kontroli typowano z własnego rozeznania oraz z uwzględnieniem zgłoszeń konsumenckich.
Kontrolą objęto:
- 7 przedsiębiorców prowadzących działalność w placówkach detalicznych,
- 3 przedsiębiorców prowadzących działalność w placówkach gastronomicznych, w tym 1 przedsiębiorca prowadzący obrót wyrobami tytoniowymi,
- 1 przedsiębiorcę prowadzącego hurtowy i detaliczny obrót wyrobami tytoniowymi.
Nieprawidłowości w badanym zakresie nie stwierdzono.
- Poszczególne zagadnienia kontroli przedstawiały się następująco: przestrzeganie w zakładach gastronomicznych zakazu palenia Zagadnienie to badano u 3 przedsiębiorców. W powyższym zakresie nieprawidłowości nie stwierdzono.
- umieszczanie w zakładach gastronomicznych oraz w sklepach detalicznych, w miejscu widocznym, informacji o zakazie palenia tytoniu Zagadnienie to badano u 11 przedsiębiorców (w 7 placówkach detalicznych, 3 zakładach gastronomicznym oraz 1 hurtowni prowadzącej detaliczny obrót wyrobami tytoniowymi). W placówkach objętych kontrolą w miejscach widocznych umieszczone były odpowiednie oznaczenia słowne i graficzne informujące o zakazie palenia wyrobów tytoniowych. Nieprawidłowości nie stwierdzono.
- sprzedaż wyrobów tytoniowych osobom niepełnoletnim do lat 18 Zagadnienie to badano u 9 przedsiębiorców (w 7 placówkach detalicznych, 1 zakładzie gastronomicznym i 1 hurtowni prowadzącej również detaliczny obrót wyrobami tytoniowymi). U kontrolowanych przedsiębiorców nie stwierdzono sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom do lat 18. W miejscu sprzedaży wyrobów tytoniowych kontrolowani przedsiębiorcy umieścili widoczną i czytelną informację zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
- sprzedaż wyrobów tytoniowych w zakładach opieki zdrowotnej, szkołach (także szkołach wyższych) i placówkach oświatowo-wychowawczych, obiektach sportowo-rekreacyjnych Nie badano zagadnienia w powyższym zakresie.
- sprzedaż wyrobów tytoniowych w automatach U kontrolowanych przedsiębiorców nie stwierdzono sprzedaży wyrobów tytoniowych w automatach.
- sprzedaż wyrobów tytoniowych w opakowaniach zawierających mniej niż 20 sztuk oraz luzem bez opakowania Zagadnienie to badano u 9 przedsiębiorców (w 7 placówkach detalicznych, 1 zakładzie gastronomicznym i 1 hurtowni prowadzącej również detaliczny obrót wyrobami tytoniowymi). Kontrolowani przedsiębiorcy nie prowadzili sprzedaży wyrobów tytoniowych w opakowaniach zawierających mniej niż 20 sztuk oraz luzem bez opakowania. W powyższym zakresie nieprawidłowości nie stwierdzono.
- sprzedaż wyrobów tytoniowych w systemie samoobsługowym Nie stwierdzono sprzedaży wyrobów tytoniowych w systemie samoobsługowym.
- umieszczanie na opakowaniach wyrobów tytoniowych napisów, nazw, znaków towarowych oraz symboli i innych znaków sugerujących, że dany wyrób tytoniowy jest mniej szkodliwy niż inne. Zagadnienie to badano u 9 przedsiębiorców (w 7 placówkach detalicznych, 1 zakładzie gastronomicznym i 1 hurtowni prowadzącej również detaliczny obrót wyrobami tytoniowymi) W powyższym zakresie nieprawidłowości nie stwierdzono.
- prowadzenie reklamy lub promocji wyrobów tytoniowych, rekwizytów tytoniowych i produktów imitujących wyroby tytoniowe oraz symboli związanych z używaniem tytoniu. Zagadnienie to badano u 9 przedsiębiorców (w 7 placówkach detalicznych, 1 zakładzie gastronomicznym i 1 hurtowni prowadzącej również detaliczny obrót wyrobami tytoniowymi). W powyższym zakresie nieprawidłowości nie stwierdzono.
- Przestrzegania zakazu eksponowania w punktach sprzedaży przedmiotów imitujących opakowania wyrobów tytoniowych. Zagadnienie to badano u 9 przedsiębiorców (w 7 placówkach detalicznych, 1 zakładzie gastronomicznym i 1 hurtowni prowadzącej również detaliczny obrót wyrobami tytoniowymi). W powyższym zakresie nieprawidłowości nie stwierdzono.
- zgodność oznakowania opakowań jednostkowych wyrobów tytoniowych z wymaganiami określonymi w ustawie z dnia z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 24 lutego 2004 r. w sprawie badania zawartości niektórych substancji w dymie papierosowym oraz informacji i ostrzeżeń zamieszczanych na opakowaniach wyrobów tytoniowych (Dz. U. Nr 31, poz. 275 ze zm.) – obowiązujący w trakcie kontroli do dnia 07.09.2016r.
W toku przeprowadzonych kontroli u 9 przedsiębiorców (w 7 placówkach detalicznych, 1 zakładzie gastronomicznym i 1 hurtowni prowadzącej również detaliczny obrót wyrobami tytoniowymi) badaniom poddano 29 partii wyrobów tytoniowych ( w tym 3 partie cygaretek) o ogólnej wartości 955,41 zł, nie stwierdzając nieprawidłowości w zakresie oznakowania.
Beata Manios - rzecznik Inspekcji Handlowej w Szczecinie
Tel. 0-91 4225239 wew. 36
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Paweł Pacała | 09-02-2017 09:29 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | 09-02-2017 | |
Ostatnia aktualizacja: | - | 09-02-2017 09:29 |