Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Kontrole jakości węgla

W I kwartale 2012r. Inspekcja Handlowa w Szczecinie przeprowadziła kontrole jakości węgla kamiennego oferowanego do sprzedaży konsumentom. Podjęcie tego tematu spowodowane było informacjami konsumentów dotyczącymi jakości zakupionego przez nich węgla. Łącznie przeprowadzono 5 kontroli w Szczecnie i Goleniowie. Kontrole przeprowadzono w składach węgla i sklepie wielkopowierzchniowym. Do badań laboratoryjnych pobrany został najbardziej popularny rodzaj węgla (orzech, miał, ekogroszek) zarówno sprzedawany luzem (z hałdy) jak i węgiel paczkowany (w workach).  

Przedsiębiorcy, którzy sprzedawali węgiel zapakowany w worki, umieścili na nich w formie nadruku parametry jakim odpowiadać powinien zapakowany węgiel lub posiadali dokumenty jakościowe. W przypadku sprzedaży węgla luzem przedsiębiorcy posiadali dokumenty jakościowe (certyfikaty, sprawozdania, raporty) na sprzedawany asortyment, lecz nie były one uwidocznione dla kupujących.

Poddany badaniom laboratoryjnym węgiel to w trzech przypadkach węgiel paczkowany i w dwóch przypadkach węgiel z hałdy. Próbki poddane zostały badaniom w akredytowanym laboratorium w zakresie 5 parametrów: wilgotność, zawartość siarki, zawartość popiołu, ciepła spalania, wartości opałowej.  W wyniku badań zakwestionowano 4 z 5 badanych próbek (80%).

Wyniki wykazały:

-  2 nie odpowiadały deklarowanym parametrom na opakowaniach,  

-  2 próbki nie odpowiadały parametrom podanym w deklaracjach jakościowych,

- wszystkie 4 zakwestionowane próbki węgla posiadały zaniżoną (w stosunku do deklarowanej) wartość opałową (różnice od 2300 kJ/kg do 4100kJ/kg), 

- w 2 próbkach stwierdzono zawyżoną zawartość siarki  (parametr ekologiczny),

- 1 próbka posiadała zawyżona zawartość popiołu,

- 2  próbki posiadały zawyżoną wilgoć ( w jednym przypadku ponad 100%).

 

Warto wspomnieć, że wartość opałowa węgla zależy w dużym stopniu od jego składu (zawartości popiołu, siarki, wilgotności).

Wyniki przeprowadzonych kontroli wskazują na to, że dokumenty potwierdzające jakość węgla w większości przypadków nie odzwierciedlają rzeczywistej jakości tego węgla.

W wyniku takich działań konsumenci muszą spalić większą ilość węgla aby uzyskać pożądane ciepło, a w konsekwencji są to dla nich większe koszty.

Przedsiębiorcy, którzy w chwili przekazywania wyników badań posiadali węgiel, który był kwestionowany, wycofali go o obrotu. 

Po raz pierwszy Inspekcja Handlowa w Szczecinie zajęła się tym tematem w 2006r. Przeprowadzone wówczas kontrole nie wykazały nieprawidłowości w zakresie jakości węgla. Uzyskane w laboratorium wyniki były zgodne z deklaracjami dotyczącymi poszczególnego sortymentu węgla. Zaobserwowano jednak inne zjawisko. W żadnym przypadku nie były uwidocznione dla kupującego informacje dotyczące parametrów jakościowych. Nie we wszystkich nawet składach sprzedawcy dysponowali charakterystykami jakościowymi. Były przypadki, że charakterystyki były bardzo odległe od daty zakupu (kontrola 2006r., charakterystyka 2001r.). Jest jeszcze druga strona medalu. Jak wynikało z wyjaśnień kontrolowanych przedsiębiorców, klienci nie prosili o takie informacje. Głównym kryterium wyboru węgla jest cena.      

 

Beata Manios- rzecznik Inspekcji Handlowej w Szczecinie

Tel. 0-91 4225239 wew. 36

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Tomasz Wilkosz 07-05-2012 11:53
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 07-05-2012
Ostatnia aktualizacja: - 07-05-2012 11:53