Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Rozpoczęto kontrole jakości paliw ciekłych

W połowie stycznia 2008r. Inspekcja Handlowa rozpoczęła kontrole jakości paliw oferowanych do sprzedaży i już natrafiliśmy na paliwo niewłaściwej jakości. Była to mała stacja paliw w Szczecinie. Stwierdzono olej napędowy niewłaściwej jakości – zaniżona temperatura zapłonu. Wymaganie jakościowe jest min. 55 st.C (tolerancja ≥52,7 st. C), a badania wykazały niecałe 40 st. C (38 st. C i 34 st. C). Próbka pobierana była i badana dwa razy. Po pierwszym wyniku inspektorzy ustalają, czy na stacji była dostawa od czasu pobrania („dolewka”). Jeśli tak, to ponownie pobierają próbkę i ponownie dokonywana jest ocena jakości w laboratorium. W tym przypadku tak było. Kolejne badanie wykazało, że próbka również nie spełnia wymagań jakościowych.
Kontrolowanemu przedsiębiorcy wydana została decyzja zarządzająca wycofanie z obrotu oleju napędowego.
O wynikach tej kontroli powiadomione zostaną inne urzędy, m.in. Urząd Regulacji Energetyki wydający koncesję na obrót paliwami, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (paliwo złej jakości to odpad i musi zostać właściwie zagospodarowane). 
Wprowadzanie do obrotu oleju napędowego o obniżonej temp. zapłonu naraża użytkownika na wyraźnie zwiększone zagrożenie pożarowe i wybuchowe w czasie transportu, przechowywania, dystrybucji i stosowania.
 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Mariola Cieśla 07-07-2008 13:14
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 07-07-2008
Ostatnia aktualizacja: - 07-07-2008 13:14