Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

KONTROLE JAKOŚCI PALIW 2014r.

Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej przekazuje informację z przeprowadzonych w roku 2014 kontroli w zakresie jakości paliw.

W okresie od stycznia do grudnia 2014 r. Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Szczecinie wraz z Delegaturą w Koszalinie przeprowadził w zakresie jakości paliw 132 kontrole, podczas których pobierano próbki do badań laboratoryjnych, w tym:

  • 101 kontroli na ogólnodostępnych stacjach paliw ciekłych,
  • 4 kontrole w hurtowniach:  paliw ciekłych (3) i gazu skroplonego (LPG) (1),
  • 27 kontroli na stacjach paliw oferujących gaz skroplony (LPG).

Łącznie przeprowadzono  w zakresie jakości  paliw ciekłych - 104 kontroli oraz 28 kontroli w zakresie jakości gazu skroplonego (LPG).

Ponadto przeprowadzono 3 kontrole tzw. „papierowe” podczas których nie pobierano próbek paliw do badań laboratoryjnych, a wynikały one z wcześniej przeprowadzonych kontroli, podczas których stwierdzano paliwa niewłaściwej jakości.

 

Ogółem zbadano 143 próbki paliw, w tym:

  • 56 próbek oleju napędowego,
  • 42 próbki benzyny bezołowiowej 95,
  • 17 próbek benzyny bezołowiowej 98,
  • 28 próbek gazu skroplonego LPG.

 

Oferowanie do sprzedaży paliwa niewłaściwej jakości stwierdzono podczas 5 kontroli (tj. 3,78%  wszystkich kontroli) u 4 przedsiębiorców na 3 ogólnodostępnych stacjach paliw i 1 stacji gazu skroplonego  LPG (u 1 przedsiębiorcy – dwukrotnie z uwagi na niewłaściwą jakość paliwa po  tzw. „dolewce”).

Badania laboratoryjne wykazały, że 5 z 143 pobranych próbek paliw nie spełniało wymagań jakościowych określonych w obowiązujących przepisach tj. 3,49% wszystkich pobranych próbek.

Zakwestionowano 3 próbki oleju napędowego, 1 próbkę benzyny bezołowiowej 95 i  1 próbkę gazu skroplonego (LPG).

W oleju napędowym zakwestionowano:

  • zaniżoną objętość oddestylowania do temperatury 3500C i zawyżoną temperaturę oddestylowania  95% (V/V), (skład frakcyjny jest parametrem odpowiadającym za prawidłowe i ekonomiczne spalanie. Niewłaściwy skład frakcyjny powoduje złą pracę silnika, niepełne spalanie, wzrost tendencji do tworzenia osadów w komorach spalania)

w benzynie bezołowiowej 95 zakwestionowano:

  • zaniżoną badawczą liczbę oktanową, (obniżona wartość liczby oktanowej powoduje zaburzenia w prawidłowej pracy silnika, spadek mocy jednostki napędowej; liczba badawcza oktanowa charakteryzuje zachowanie się paliwa w silniku samochodowym eksploatowanym w warunkach jazdy miejskiej lub trenowej przy częściowym, niepełnym obciążeniu silnika),

w gazie skroplonym (LPG) zakwestionowano:

  • zawyżoną całkowitą zawartość siarki (parametr o właściwościach ekologicznych, zawartość siarki przekłada się na ilość SO2 w spalinach; powstające związki zawierające siarkę powodują korozję elementów silnika, wpływają na zużycie elementów silnika).

 

Wydano jedną  decyzję wycofującą z obrotu handlowego 663 litrów oleju napędowego,

Materiały z przeprowadzonych kontroli jakości paliw były podstawą do przesłania informacji do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Urzędu Regulacji Energetyki, Urzędu Kontroli Skarbowej, Izby Celnej, Urzędu Celnego oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

 

  1. Informacje na temat sposobów rozstrzygania przez prokuratury i sądy spraw przekazanych w związku ze sprzedażą paliw niewłaściwej jakości.

 

W każdym przypadku stwierdzenia niezgodności paliwa z wymaganiami jakościowymi określonymi w obowiązujących przepisach skierowano do właściwych prokutatur zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia czynu określonego w art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (Dz. U. z 2014 r., poz. 1728).   

 

Dotychczas otrzymaliśmy informacje z:

- z Prokuratury Rejonowej Szczecin-Zachód z dnia 11.12.2014r. o umorzeniu dochodzenia w jednej sprawie  

- z Prokuratury Rejonowej w Sławnie o wszczęciu dochodzenia w sprawie jednej kontroli. 

 

                                                                                         

Beata Manios- rzecznik Inspekcji Handlowej w Szczecinie

                  Tel. 91 4225239 wew. 36

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Tomasz Wilkosz 04-02-2015 10:04
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 04-02-2015
Ostatnia aktualizacja: - 04-02-2015 10:04