eBoi
Jak załatwić sprawę?
Informacja o wynikach kontroli bezpieczeństwa maszyn ? elektronarzędzi
Realizując program kontroli jw. Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Szczecinie przeprowadził 1 kontrolę u przedsiębiorcy w sklepie firmowym w Koszalinie.
Kontrolą u ww. przedsiębiorcy objęto maszyny – elektronarzędzia zasilane z sieci, pod kątem spełniania zasadniczych i innych wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn (Dz. U. Nr 199, poz. 1228 ze zm.).
Kontrolą objęto 2 partie elektronarzędzi tj.:
- wiertarkę udarową - dla której w deklaracji zgodności wskazano normę zharmonizowaną PN-EN 62841-2-1:2018-03,
- wyrzynarkę - dla której w deklaracji zgodności wskazano normę zharmonizowaną PN-EN 62841-2-11:2016-08.
Ustalenia kontroli w odniesieniu do poszczególnych punktów programu, przedstawiają się następująco:
1. Oznakowanie CE
Na dwóch partiach elektronarzędzi objętych sprawdzeniem, bezpośrednio na wyrobach umieszczono w sposób widoczny, czytelny i trwały prawidłowe oznakowanie CE potwierdzające zgodność z zasadniczymi wymaganiami.
2. Deklaracja zgodności
Do objętych kontrolą maszyn, w dołączonych do wyrobów instrukcjach zamieszczono deklaracje zgodności, które sporządzone były między innymi w języku polskim i zawierały wszystkie wymagane informacje.
3. Zgodność z zasadniczymi wymaganiami
a) Oznaczenia
Na kontrolowanych maszynach umieszczono informacje dotyczące nazwy i adresu producenta, oznaczenia serii, numeru seryjnego oraz roku budowy.
Bezpośrednio na objętej sprawdzeniem wiertarce udarowej oraz wyrzynarce nie podano określenia maszyny, co było niezgodne z wymaganiami § 56 ust. 1 pkt 2 ww. rozporządzenia.
b) Instrukcja
Do maszyn objętych sprawdzeniem dołączono instrukcje w języku polskim oraz w pięciu innych wersjach językowych.
W dołączonych do maszyn instrukcjach podano m.in. dane producenta, określenie maszyny, opis i przeznaczenie maszyny, instrukcje słowne i graficzne dotyczące montażu, instalowania i łączenia elementów i akcesoriów, sposobu użytkowania maszyny, dane techniczne w tym informacje na temat hałasu i wibracji, opis symboli i piktogramów informacyjnych i ostrzegawczych, ogólne i szczegółowe warunki dotyczące bezpieczeństwa, użytkowania jak również informacje dotyczące czyszczenia i konserwacji.
Instrukcja w polskiej wersji językowej była opatrzona napisem: "Tłumaczenie na podstawie oryginalnej instrukcji obsługi" zamiast zgodnie z wymaganiami § 58 ust. 3 ww. rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn - "Tłumaczenie instrukcji oryginalnej".
Mając na uwadze, że stwierdzone niezgodności dotyczące braku bezpośrednio na maszynach określenia maszyny oraz niewłaściwego opisu dotyczącego tłumaczenia instrukcji nie mają bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo użytkowników, do pierwszego dystrybutora w Polsce z siedzibą we Wrocławiu, skierowano pismo informujące o możliwości podjęcia dobrowolnych działań naprawczych zmierzających do usunięcia stwierdzonych niezgodności. Do dnia sporządzenia niniejszej informacji nie otrzymano odpowiedzi.
4. Badania laboratoryjne
W toku kontroli pobrano do badań laboratoryjnych próbki wiertarki udarowej oraz wyrzynarki. W wyniku badań laboratoryjnych przeprowadzonych przez Sieć Badawczą Łukasiewicz –Poznański Instytut Technologiczny Centrum Badań Laboratoryjnych (Laboratorium Badań Materiałowych i Laboratorium Badań Elektrotechnicznych) w Poznaniu, nie stwierdzono niezgodności z wymaganiami norm przedmiotowych.
Beata Manios- rzecznik
Inspekcji Handlowej w Szczecinie
Tel. 91 4225239 wew. 46
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | WIIH Administrator | 15-12-2024 20:23 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | Beata Dynowska | 15-12-2024 |
Ostatnia aktualizacja: | WIIH Administrator | 15-12-2024 20:24 |