Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Informacja z kontroli bezpieczeństwa zabawek dla dzieci poniżej 36 miesięcy - 2022 r.

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Szczecinie w I i II kwartale 2022 r. przeprowadził kontrole zabawek przeznaczonych dla dzieci poniżej 36 miesięcy. Zabawki przeznaczone dla tej grupy wiekowej dzieci i ich części składowe oraz wszelkie dające się odłączyć elementy, muszą posiadać takie wymiary, aby uniemożliwić ich połknięcie lub przedostanie się do dróg oddechowych. W tej kategorii zabawek znajdą się m.in.: maskotki, gryzaki, zabawki do pociągania i pchania, zabawki do ściskania, lalki, zabawki do kąpieli. Przeprowadzono łącznie 7 kontroli, w tym w trakcie 3 doręczono wyniki badań laboratoryjnych kwestionowanych zabawek. Kontroli poddano 8 partii wyrobów celem sprawdzenia czy spełniają one wymagania określone w przepisach rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20.10.2016r. w sprawie wymagań dla zabawek.

Kontrole miały na celu również sprawdzenie czy podmioty gospodarcze wypełniają obowiązki określone w ustawie z dnia 13.04.2016r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku.
Zabawki ocenione zostały pod kątem oznakowania. Sprawdzano, czy znajdują się informacje takie jak: znak CE, dane producenta, dane importera. Wszystkie wyroby pobrano do badań laboratoryjnych.
Łącznie zakwestionowano 5 partii zabawek, w tym 3 partie w wyniku przeprowadzonych badań laboratoryjnych. W dwóch przypadkach w wyniku przeprowadzonych badań laboratoryjnych pojawiły się małe elementy mieszczące się całkowicie w cylindrze do badania małych części, a w jednym przypadku przekroczony został dopuszczalny maksymalny poziom ciśnienia akustycznego (zabawka była zbyt głośna).

W związku z wynikami badań laboratoryjnych akta kontroli zostały przesłane do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów celem wszczęcia postępowania administracyjnego.
Oprócz ww. zabawek stwierdzono również jedną partię, do której deklaracja zgodności została sporządzona z pominięciem zachowania kolejności poszczególnych pozycji, o czym mowa jest w zał. 3 ww. rozporządzenia.
 
Kontrole przeprowadzono u przedsiębiorców prowadzących działalność w Szczecinie, Koszalinie i Kołobrzegu.


Beata Manios- rzecznik
Inspekcji Handlowej w Szczecinie
Tel. 91 4225239 wew. 46

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Beata Dynowska 22-07-2022 11:00
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Beata Dynowska 22-07-2022
Ostatnia aktualizacja: Beata Dynowska 22-07-2022 11:13