Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Sprawozdanie Stałego Polubownego Sądu Konsumenckiego przy Zachodniopomorskim Wojewódzkim Inspektorze Inspekcji Handlowej w Szczecinie za pierwsze półrocze 2010r.

W pierwszym półroczu 2010r. do Stałego Polubownego Sądu Konsumenckiego przy Zachodniopomorskim Wojewódzkim Inspektorze Inspekcji Handlowej w Szczecinie wpłynęły 121 pozwy.  Około 52% spraw dotyczyło obuwia. Jednymi z bardziej skomplikowanych spraw były jednak sprawy dotyczące mebli, usług remontowo- budowlanych, a także spraw zaliczonych do kategorii „inne”. Wśród nich m.in. sprawy dotyczące domków ogrodowych, pilarek spalinowych, teleskopu, poduszek itp. W większości spraw ze  swoimi roszczeniami konsumenci występowali wobec przedsiębiorców z tytułu niezgodności towaru z umową. W dwóch tylko przypadkach konsumencki swoje roszczenia skierowali z tytułu gwarancji.

W 71 przypadkach Stały Polubowny Sąd Konsumencki, działający przy Zachodniopomorskim Wojewódzkim Inspektorze Inspekcji Handlowej w Szczecinie odrzucił pozew. Zasadniczą przyczyną odrzucenia był brak zapisu na sąd polubowny.  W 39 przypadkach strona pozwana wezwana do złożenia oświadczenia co do tego, czy wyraża zgodę na rozpoznanie sporu przez sąd polubowny, oświadczenie to złożyła ( rubryka odmowa zapisu na sąd polubowny).

W sprawozdawczym okresie przed Sądem w Szczecinie i Ośrodku Zamiejscowym w Koszalinie zapadły 32 wyroki. W 6 przypadkach Sąd wydał wyroki uwzględniające roszczenia powodów, a w 26 zasadności ich roszczeń nie uznał i powództwo oddalił.

W 16 przypadkach, już po wniesieniu pozwu do Sądu strony zdecydowały się na polubowne rozstrzygnięcie sporu, skutkiem czego doszło do zawarcia ugody pozasądowej (rubryka ugody w postępowaniu wstępnym), a w kolejnych 3 sprawach do zawarcia ugody doszło przez Sądem.

Ze spraw, które pozostały do rozpoznania z poprzedniego okresu sprawozdawczego, wszystkie zostały w tym półroczu zakończone. Natomiast ze spraw, które w tym półroczu wpłynęły do Sądu, do rozpoznania pozostało 21.

Średni czas rozpatrywania sporów w drugim półroczu 2009r. wynosił 37 dni.

Sporządziła Wanda Rzeźnicka - Miluch

W poniższym załączniku znajdą Państwo zestawienie liczbowe dot. sprawozdania SPSK.

Załączniki do pobrania

Pobierz Rozpakuj
Pobierz spakowane pliki Rozpakuj pliki i pobierz

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Tomasz Wilkosz 03-08-2010 07:53
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 03-08-2010
Ostatnia aktualizacja: Tomasz Wilkosz 03-08-2010 07:55