Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Informacja z kontroli bezpieczeństwa barierek zabezpieczających dla dzieci

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Szczecinie w IV kwartale 2022 r. przeprowadził kontrole w zakresie bezpieczeństwa barierek zabezpieczających dla dzieci. Przeprowadzono badania organoleptyczne ww. produktów na zgodność z wymaganiami określonymi w rozdziale 2 (w zakresie wyglądu produktu) oraz art. 10 ust. 2, 3, 4, 6 (w zakresie informacji, ostrzeżeń i oznaczeń dołączonych do produktu) ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (Dz. U. z 2021 r., poz. 222), uwzględniając wymagania określone w normie PN-EN 1930:2012 „Artykuły dla dzieci - Barierki bezpieczeństwa - Wymagania bezpieczeństwa i metody badań”. Pobrano również próbę do badań laboratoryjnych, celem zweryfikowania wymagań określonych w ww. normie.

Kontroli poddano 1 partię barierek, która nie została zakwestionowana.

Kontrole przeprowadzono u przedsiębiorcy prowadzącego działalność w Szczecinie.

W trakcie oceny organoleptycznej barierki sprawdzono oznakowanie bezpośrednio na produkcie oraz oznakowanie wyraźnie widoczne w miejscu sprzedaży (m.in. dane producenta, numer i data normy, identyfikacja wyrobu, wiek użytkowników, ostrzeżenia i uwagi), instrukcję, która powinna zawierać postanowienia ogólne, ostrzeżenia i informacje dodatkowe (m.in. wiek dziecka, dla którego bramka jest przeznaczona, minimalna i maksymalna szerokość otworu dla którego barierka jest zaprojektowana, instrukcje/rysunki ilustrujące prawidłowe i bezpieczne sposoby montażu oraz mocowania barierki). Nie wniesiono uwag do sposobu oznakowania barierki.

Przeprowadzone badania laboratoryjne również potwierdziły zgodność przedmiotowej barierki w wymaganiami normy. Przedmiotem badań laboratoryjnych były m.in. szczeliny, zagrożenia związane z uwięźnięciem, zagrożenia przecięciem i zgnieceniem.


Beata Manios- rzecznik
Inspekcji Handlowej w Szczecinie
Tel. 91 4225239 wew. 46

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Beata Gogacz 14-02-2023 08:55
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Beata Gogacz 14-02-2023
Ostatnia aktualizacja: - 14-02-2023 08:55