Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Informacja z kontroli bezpieczeństwa nosidełek.

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Szczecinie w II kwartale 2022 r. przeprowadził kontrole w zakresie bezpieczeństwa nosidełek. Przeprowadzono badania organoleptyczne ww. produktów na zgodność z wymaganiami określonymi w rozdziale 2 (w zakresie wyglądu produktu) oraz art. 10 ust. 2, 4, 6 (w zakresie informacji, ostrzeżeń i oznaczeń dołączonych do produktu) ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (Dz. U. z 2021 r., poz. 222), uwzględniając wymagania określone w normie PN-EN 13209-2:2016-04 Artykuły dla dzieci. Nosidełka dla dzieci. Wymagania bezpieczeństwa i metody badań. Część 2: Nosidełko miękkie. Pobrano również próbę do badań laboratoryjnych, celem zweryfikowania wymagań określonych w ww. normie. Kontroli poddano 2 partie nosidełek miękkich.

Zakwestionowano 1 partię produktu.

Kontrole przeprowadzono u przedsiębiorców prowadzących działalność m.in. w Szczecinie i Koszalinie.

W trakcie oceny organoleptycznej nosidełek sprawdzono oznakowanie bezpośrednio na produkcie oraz zamieszczone na opakowaniu (m.in. dane producenta, numer i data normy), instrukcje, które powinny zawierać informacje ogólne i dodatkowe oraz ostrzeżenia (m.in. maksymalną masę dziecka, dla którego nosidełko jest przeznaczone, minimalny wiek dziecka, dla którego nosidełko jest przeznaczone, instrukcje czyszczeni, prania i suszenia, mocowanie nosidełka do tułowia opiekuna, instrukcje dla wszystkich pozycji użytkowania).

Zakwestionowane nosidełko nie posiadało na produkcie numeru i daty normy, która uwzględnił producent w trakcie produkcji. Przeprowadzone badania laboratoryjne tego samego nosidełka wykazały, że nie spełnia ono wymagań określonych w pkt. 8.5.1 ww. normy z uwagi na niedostateczną wytrzymałość wyrobu. Mając powyższe na uwadze stwierdzono, że produkt nie spełnia wymagań określonych w rozdziale 2 ww. ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów.
Akta sprawy zostały przekazane do postępowania do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie.    


Beata Manios- rzecznik
Inspekcji Handlowej w Szczecinie
Tel. 91 4225239 wew. 46

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Beata Gogacz 12-09-2022 09:02
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Beata Gogacz 12-09-2022
Ostatnia aktualizacja: - 12-09-2022 09:02