Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Informacja o wynikach kontroli sprzętu elektrycznego ? Kuchenki mikrofalowe

Realizując program kontroli Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Szczecinie wraz z Delegaturą w Koszalinie, w II kwartale 2022 roku przeprowadził 2 kontrole  przedsiębiorców (sprzedawców) w Szczecinie i Koszalinie.

Kontrolą objęto kuchenki mikrofalowe pod kątem sprawdzenia spełniania wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Rozwoju z dnia 02 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań dla sprzętu elektrycznego (Dz.U. z 2016 r., poz. 806) oraz w zakresie występowania niezgodności formalnych w rozumieniu art. 4 pkt 12a ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku (Dz.U. z 2022 r. poz. 5).

Sprawdzeniem objęto 2 partie kuchenek mikrofalowych, wyprodukowanych w Chinach, producentów pochodzących z krajów Unii Europejskiej, dystrybuowanych przez kontrolowane podmioty.

Ustalenia kontroli przedstawiały się następująco:

1.    Oznakowanie CE
Bezpośrednio na objętych kontrolą sprzętach, zgodnie z przepisami § 11 ust. 1 i 2 ww. rozporządzenia, umieszczono w sposób widoczny, czytelny i trwały prawidłowe oznakowanie CE.

2.    Deklaracja zgodności
Kontrolującym przedłożono deklaracje zgodności sporządzone przez producentów kontrolowanych kuchenek mikrofalowych, które zawierały informacje, zgodnie z wymaganiami załącznika nr 2 do ww. rozporządzenia.  

3.    Identyfikowalność wyrobu
Zgodnie z § 11 ust. 4 ww. rozporządzenia, bezpośrednio na kuchenkach mikrofalowych umieszczono informacje identyfikujące wyrób, tj.: nazwę wyrobu i modelu, alfanumeryczny typ modelu urządzenia, numer serii. Bezpośrednio na sprzęcie podano również znak towarowy, nazwę oraz adres kontaktowy producenta, co spełniało wymagania § 11 ust. 5 ww. rozporządzenia.

4.    Instrukcje i informacje, w tym dotyczące bezpieczeństwa użytkowania
Ustalono, że bezpośrednio na wyrobach zamieszczono podstawowe oznaczenia dotyczące bezpieczeństwa użytkowania takie jak: zakres mocy w watach, napięcie znamionowe zasilania w woltach, częstotliwość znamionową, rodzaj prądu. Ponadto w dołączonych do kuchenek mikrofalowych instrukcjach obsługi (sporządzonych w języku polskim) zamieszczono między innymi szczegółowe tekstowe ostrzeżenia i informacje dotyczące bezpieczeństwa użytkowania urządzenia, instalacji i uruchomienia, czyszczenia i konserwacji.
Powyższe spełniało wymagania § 5 ww. rozporządzenia.

5.    Badania laboratoryjne – rozwiązania konstrukcyjne.
W toku kontroli do badań laboratoryjnych w J.S. Hamilton Poland sp. z o.o. Laboratorium Badawcze w Siemianowicach Śląskich pobrano próbki z 2 partii objętych kontrolą kuchenek mikrofalowych, tj.:

  •     kuchenkę mikrofalową pobraną w sklepie w Koszalinie,
  •     kuchenkę mikrofalową pobraną w sklepie w Szczecinie,

Próbki do badań jw. pobrano w celu sprawdzenie spełniania wymagań wyrobów w zakresie przyjętych rozwiązań konstrukcyjnych określonych w pkt. 22.103 i pkt. 22.104 normy PN-EN 60335-2-25:2012 Elektryczny sprzęt do użytku domowego i podobnego, Bezpieczeństwo użytkowania, Część 2-25: Wymagania szczegółowe dotyczące kuchenek mikrofalowych oraz kuchenek mikrofalowych kombinowanych.
Otrzymano wyniki badań obu pobranych do badań kuchenek. Nieprawidłowości w badanym zakresie nie stwierdzono.


W trakcie prowadzonych kontroli nieprawidłowości nie stwierdzono. Objęte kontrolą 2 partie kuchenek mikrofalowych spełniały wymagania w zakresie objętym kontrolą.
 
 
Beata Manios- rzecznik Inspekcji Handlowej w Szczecinie
tel. 91 4225239 wew. 46

 

 

 

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Beata Dynowska 12-07-2022 11:17
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Beata Dynowska 12-07-2022
Ostatnia aktualizacja: - 12-07-2022 11:17