Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Informacja dotycząca kontroli żywności w 2007 r.

KONTROLE ŻYWNOŚCI W 2007 ROKU

 

W 2007 roku Inspekcja Handlowa w Szczecinie przeprowadziła łącznie 466 kontroli artykułów rolno-spożywczych, podczas których zbadano ponad 11.200 partii produktów.

Kontrole realizowane były w placówkach detalicznych, w hurtowniach, w sklepach wielkopowierzchniowych oraz w placówkach gastronomicznych. Przedmiotem kontroli były przede wszystkim produkty spożywcze codziennego zakupu. Placówki typowano na podstawie wcześniej przeprowadzanych kontroli oraz na podstawie skarg i informacji konsumentów. Realizowane były również plany o znaczeniu krajowym.

Nieprawidłowości ujawniono u ponad 83% (389 kontroli) skontrolowanych przedsiębiorców (placówkach).   

W trakcie kontroli, bazując na przepisach krajowych i unijnych oraz deklaracjach producentów, badana jest jakość produktów i zgodność oznakowania z obowiązującymi przepisami.  W czasie każdej kontroli sprawdzane są terminy ważności artykułów spożywczych. Średnio pod tym kątem badanych jest ok. 20 partii produktów u przedsiębiorcy.  Ponad 81% wszystkich badanych partii sprawdzonych zostało pod kątem terminów ważności.

Wady jakościowe stwierdzono w blisko 17% badanych partii. Oceny jakości dokonywano na podstawie badań organoleptycznych oraz badań laboratoryjnych prowadzonych przez akredytowane laboratoria Głównego Inspektoratu Inspekcji Handlowej.

W I kw. 2007r. zakwestionowano jakość 25% badanych partii mleka i jego przetworów, natomiast w IV kw. 2007r. już ponad 30% produktów z tej grupy. W II kw. ub. roku niewłaściwą jakość wykazywało ponad 30% ryb i przetworów rybnych. Reagując na skargi i informacje konsumentów w IV kw. 2007r. przeprowadzono kontrole mięsa i przetworów mięsnych. U jednego z kontrolowanych przedsiębiorców zakwestionowano 100% badanych partii.

W ubiegłym roku sprawdzane były następujące grupy produktów, m.in.:

-  mleko i przetwory mleczne,

- przetwory zbożowe,

- mięso i przetwory mięsne,

- drób i przetwory drobiowe,

- ryby i przetwory rybne,

- przetwory owocowo-warzywne,

- mrożonki,

- soki i napoje bezalkoholowe, napoje alkoholowe,

- oleje i tłuszcze jadalne,

- przyprawy, dodatki do żywności, miody i inne.

Przeprowadzone badania jakości wykazały, że producenci zastępują droższe składniki tańszymi, np. dodając tłuszcz roślinny zamiast zwierzęcego. Taki proceder wykryto w badanych partiach masła, serach. Ponadto stwierdzono zawyżoną zawartość wody. Badane produkty miały niewłaściwą konsystencję, wygląd, smak, zapach.

Termin ważności zakwestionowano w dużej ilości partii w stosunku do badanych w takich grupach jak: koncentraty spożywcze, przyprawy, produkty wykorzystywane w produkcji gastronomicznej.

W sezonie letnim przeprowadzone zostały kontrole punktów gastronomicznych w pasie nadmorskim (głównie smażalnie ryb). Ponadto  w ciągu roku skontrolowane zostały inne punkty gastronomiczne, np. kuchnie egzotyczne oraz placówki na terenie szkół i wyższych uczelni. Stwierdzono głównie stosowanie przyrządów pomiarowych bez aktualnej cechy legalizacji lub bez tej cechy.  Zdarzało się także kwestionowanie stanu sanitarno- porządkowego.  

Kontrole sklepów wiejskich wykazały liczne nieprawidłowości w zakresie legalizacji użytkowanych wag oraz w zakresie terminów ważności oferowanych do sprzedaży produktów.

Kontroli poddane zostały również produkty z różnych grup sprzedawane jako „własna marka” w sklepach wielkopowierzchniowych. Kontrole wykazały, że ponad 14% zbadanych partii  posiada nieprawidłową jakość. Dotyczyło to m.in. wyrobów mięsnych, serów, masła. Sprzedawano także towary przeterminowane.

Pod lupą Inspekcji Handlowej są także oferty promocyjne. W ubiegłym roku dwukrotnie prowadzono wzmożone kontrole w tym zakresie, tj. w II i IV kwartale. W ich trakcie stwierdzono liczne nieprawidłowości polegające np. na oferowaniu produktów gratis, które w rzeczywistości nie były gratis, podawaniu nieprawdziwych informacji o cenach dotychczas obowiązujących. Większość kontroli w IV kw. było kontrolami sprawdzającymi przedsiębiorców kontrolowanych w II kw. Poza tym realizowano bieżące skargi i informacje oraz własne rozeznania.

W wyniku tych kontroli nałożono 340 mandatów karnych oraz przesłano wnioski o ukaranie do sądów rejonowych, a także przekazano zawiadomienia do organów ścigania.   

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Mariola Cieśla 07-07-2008 13:06
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 07-07-2008
Ostatnia aktualizacja: Tomasz Wilkosz 16-10-2009 14:11