Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Informacja z kontroli bezpieczeństwa mebli ogrodowych (II kw. 2016r.)

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Szczecinie w II kwartale 2016r. przeprowadził kontrole w zakresie bezpieczeństwa mebli ogrodowych. Kontroli poddano 52 partie mebli ogrodowych. Przeprowadzono badania organoleptyczne ww. produktów na zgodność z wymaganiami określonymi w rozdziale 2 i art. 10 ustawy z dnia 12 grudnia 2003r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (Dz. U. z 2015 r., poz. 322) posiłkując się wymaganiami normy:

  • PN-EN 581-1 Meble do użytkowania na zewnątrz. Meble do siedzenia i stoły użytkowane na kempingu, na zewnątrz domu i w miejscach publicznych. Część 1. Ogólne wymagania bezpieczeństwa,
  • PN-EN 581-2 Meble do użytkowania na zewnątrz. Meble do siedzenia i stoły użytkowane na kempingu, na zewnątrz domu i w miejscach publicznych. Część 2. Wymagania bezpieczeństwa oraz metody badań siedzisk,
  • PN-EN 581-3 Meble do użytkowania na zewnątrz. Meble do siedzenia i stoły użytkowane na kempingu, na zewnątrz domu i w miejscach publicznych. Część 3. Wymagania mechaniczne bezpieczeństwa i metody badań stołów.

Kontroli poddano: stoły ogrodowe, krzesła ogrodowe, fotele ogrodowe, bujawki ogrodowe, ławki ogrodowe.

W związku z dokonaną oceną zakwestionowano łącznie 10 partii produktów. Kwestionowane produkty nie spełniały wymagań bezpieczeństwa określonych w rozdziale 2 ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (1 partia) oraz nie spełniały wymagań w zakresie oznakowania, tj. wymagań określonych w art. 10 ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (9 partii) – stwierdzono m.in. brak nazwy i adresu producenta, brak instrukcji użytkowania w języku polskim.

W zakwestionowanej pod względem konstrukcji partii krzesła ogrodowego stwierdzono, że metalowe elementy krzesła zostały połączone za pomocą spawania. Spawy natomiast nie zostały oszlifowane i oczyszczone - zawierają ostre elementy - zadziory, ostre krawędzie, dostępne w trakcie użytkowania. Kontrolowany przedsiębiorca wycofał ze sprzedaży kwestionowane krzesło.

Podmioty wprowadzające do obrotu kwestionowane pod względem oznakowania produkty oraz podmioty kontrolowane dokonały poprawy oznakowania.

Beata Manios- rzecznik Inspekcji Handlowej w Szczecinie
Tel. 0-91 4225239 wew. 36

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Paweł Pacała 05-10-2016 13:46
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 05-10-2016
Ostatnia aktualizacja: - 05-10-2016 13:46