Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Informacja o wynikach kontroli prawidłowości oznakowania i obrotu kosmetykami


INFORMACJA

o wynikach kontroli prawidłowości oznakowania i obrotu kosmetykami

Realizując wytyczne Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Szczecinie w powyższym zakresie w II kwartale 2015r. przeprowadził 2 kontrole u przedsiębiorców (Goleniów, Koszalin) prowadzących sprzedaż detaliczną kosmetyków.

Sprawdzeniem objęto 10 partii kosmetyków (żele do mycia, szampony, krem, płyn do kąpieli, balsam do ciała, emulsja do opalania) wprowadzonych do obrotu po 11 lipca 2013r., w tym 9 partii produkcji polskiej i 1 partię pochodzącą z Niemiec.

Nieprawidłowości stwierdzono u 1 przedsiębiorcy, u którego wytypowane do kontroli 4 partie kosmetyków na opakowaniach posiadały informacje sugerujące, że posiadają one działania lecznicze lub biobójcze np.: „koi podrażnienia, stany zapalne, regeneruje uszkodzenia”, „hamuje rozwój bakterii”, „zmniejsza ryzyko występowania infekcji”, działają antybakteryjnie i grzybobójczo”, „łagodzi stany zapalne oraz przyspiesza gojenie się mikrourazów”, „Działa przeciw drobnoustrojom, łagodzi złuszczanie i nieprzyjemny świąd skóry”, itd.

Ustalenia kontroli, w odniesieniu do poszczególnych punktów programu, przedstawiają się następująco:

  1. Prawidłowość oznakowania kosmetyków

Prawidłowość oznakowania opakowań sprawdzonych 10 partii kosmetyków dokonano w oparciu o przepisy:

  • ustawy z dnia 30 marca 2001r. o kosmetykach (Dz. U. z 2013 r., poz. 475),

  • art. 19 i 20 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009r. dotyczącego produktów kosmetycznych (Dz. Urz. UE L z dnia 22 grudnia 2009r., nr 342, str. 59 ze zm.),

  • rozporządzenia Komisji (UE) nr 655/2013 z dnia 10 lipca 2013r. określającego wspólne kryteria dotyczące uzasadniania oświadczeń stosowanych w związku z produktami kosmetycznymi (Dz. U. UE L z dnia 11 lipca 2013r., nr 190, str. 31).

Stwierdzono że:

  • oznakowania kosmetyków podano w języku polskim (w języku państwa członkowskiego, w którym produkt jest udostępniany użytkownikowi końcowemu), zgodnie z art. 19 ust. 5 ww. rozporządzenia nr 1223/2009,

  • na pojemnikach i opakowaniach zewnętrznych znajdowały się nieusuwalne, łatwe do odczytania i widoczne informacje wymagane w art. 19 ww. rozporządzenia nr 1223/2009.

W toku przeprowadzonych kontroli nie stwierdzono kosmetyków przeterminowanych.

Mając na uwadze art. 20 ust. 1 ww. rozporządzenia nr 1223/2009 sprawdzono zamieszczanie na opakowaniach produktów kosmetycznych oświadczeń - deklaracji marketingowych (claims), służących do informowania konsumentów o cechach lub funkcjach tych produktów.

U przedsiębiorcy w Goleniowie stwierdzono, że 4 partie kosmetyków na etykietach w opisie produktów, posiadały informacje sugerujące działania lecznicze lub biobójcze, tj.:

  • delikatny żel do mycia twarzy dla mieszanej i tłustej skóry zielona herbata, 270 ml, kod 5904567050131- (…) „koi podrażnienia, stany zapalne, regeneruje uszkodzenia”,

  • szampon przeciwłupieżowy dziegieć brzozowy i cynk, 350 ml, kod 5904567050292 - „Działa przeciw drobnoustrojom, łagodzi złuszczanie i nieprzyjemny świąd skóry”, „łagodzi wypadanie włosów”.

  • hipoalergiczny żel pod prysznic nawilżające kozie mleko, 250 ml, kod 5900133010127 - „hamuje rozwój bakterii”,

  • hipoalergiczny żel do higieny intymnej kora dębu, 500 ml, kod 5900133008469 - „zmniejsza ryzyko występowania infekcji”, „(…) garbniki (…) działają antybakteryjnie i grzybobójczo”, „łagodzi stany zapalne oraz przyspiesza gojenie się mikrourazów”.

Ze względu na to, że zamieszczanie ww. informacji sugerowało działania lecznicze lub biobójcze tych kosmetyków (działania niezgodne z funkcją kosmetyku wynikającą z jego definicji) do producentów ww. kosmetyków skierowano wystąpienia pokontrolne.

W odpowiedzi jeden producent poinformował, że tekst na etykiecie „Szamponu przeciwłupieżowego dziegieć brzozowy i cynk”, nie dotyczy szamponu lecz jego aktywnego składnika - dziegcia, który ma takie działanie jak opisano na etykiecie.

Ponadto oświadczył, że zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z 30 listopada 2009r. przeprowadzono badania dermatologiczne użytkowe dla potwierdzenia zamieszczonych na opakowaniu deklaracji marketingowych oraz ocenę bezpieczeństwa dla tego produktu. Badania użytkowe potwierdziły deklarowane cechy, a we wspomnianej ocenie stwierdzono, że etykieta wyrobu nie budziła zastrzeżeń.

W odniesieniu do „Delikatnego żelu do mycia twarzy dla mieszanej i tłustej skóry Zielona herbata” ten sam producent uważa, że zawarte w nim składniki „alantoina” i „pantenol” wspomagają działania ochronne i łagodzące tego kosmetyku a kojąc (łagodząc, uspakajając) nieprzyjemne objawy towarzyszące podrażnieniu bądź stanom zapalnym skóry, poprawiają jej wygląd. Jak w przypadku szamponu, tak i dla ww. żelu producent posiada ocenę bezpieczeństwa, zgodnie z którą etykieta nie budzi zastrzeżeń. Ocena ta została wykonana przez Asesora bezpieczeństwa z Instytutu Badań Kosmetyków Dr. Koziej, i jak podnosi producent wszyscy Asesorzy tego Instytutu są członkami grupy roboczej Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, zajmującego się m.in. deklaracjami marketingowymi na opakowaniach kosmetyków.

W podobnym tonie utrzymana jest odpowiedz drugiego producenta który informuje, ze zacytowane deklaracje na opakowaniach „Hipoalergicznego żelu pod prysznic nawilżające kozie mleko” oraz „Hipoalergicznego żelu do higieny intymnej kora dębu” dotyczą substancji pielęgnacyjnych zawartych w poszczególnych kosmetykach a nie samych kosmetyków a potwierdziły je badania aplikacyjne przeprowadzone w zewnętrznych jednostkach badawczych lub właściwości te są na tyle oczywiste, że nie wymagają potwierdzenia.

Mając na uwadze ustalenia kontroli a także brak możliwości zweryfikowania przesłanych wyjaśnień producentów (np. dotyczących stężenia wspomnianych składników i ich działania leczniczego czy biobójczego), informacje o wynikach kontroli wraz z wyjaśnieniami producentów przekazane zostaną do właściwych ze względu na siedziby producentów powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, z powiadomieniem wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych.

  1. Przestrzeganie prawidłowości obrotu w zakresie ograniczeń i zakazu stosowania niektórych substancji

Sprawdzono przestrzeganie prawidłowości obrotu w zakresie ograniczeń i zakazu stosowania niektórych substancji odnośnie 10 partii badanych kosmetyków, nie stwierdzając nieprawidłowości.

  1. Produkty ochrony przeciwsłonecznej

Z tej grupy produktów sprawdzeniem objęto „Emulsję do opalania SPF 6 UVB niska ochrona” posiłkując się zaleceniami Komisji z dnia 22 września 2006 r., w sprawie skuteczności produktów ochrony przeciwsłonecznej i odnoszących się do ich oświadczeń (Dz. U. UE L z dnia 26 września 2006 r. Nr 265, str. 39). W powyższym zakresie nieprawidłowości nie odnotowano.

  1. Wymagania w zakresie ustawy z dnia 7 maja 2009r. o towarach paczkowanych (Dz.U. Nr 91, poz. 740 z późn. zm.)

Sprawdzono sposób oznakowania 5 opakowań jednostkowych oznaczonych znakiem „e” (w tym ilością nominalną) stwierdzając, że był on zgodny z wymaganiami określonymi w ustawie z dnia 07 maja 2009 roku o towarach paczkowanych (Dz.U. Nr 91, poz. 740 ze zm.) oraz w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 20 lipca 2009 roku w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących oznakowania towarów paczkowanych (Dz.U. Nr 122, poz. 1010).

  1. Legalność prowadzonej działalności gospodarczej

Obaj kontrolowani przedsiębiorcy zgłosili prowadzoną działalność gospodarczą do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Przedsiębiorcy prowadzili działalność zgodnie z zarejestrowanym zakresem.

Wykorzystanie ustaleń kontroli:

Materiały z przeprowadzonej kontroli dały podstawę do skierowania dwóch wystąpień pokontrolnych do producentów kosmetyków z wnioskiem o podjęcie środków naprawczych zapewniających osiągnięcie zgodności produktu kosmetycznego z przepisami.

Beata Manios- rzecznik Inspekcji Handlowej w Szczecinie

Tel. 0-91 4225239 wew. 36

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Paweł Pacała 23-09-2015 09:04
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 23-09-2015
Ostatnia aktualizacja: - 23-09-2015 09:04