Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

WPN.8361.174.2014

Szczecin, dnia  07.10.2014

    ZACHODNIOPOMORSKI                                                       

WOJEWÓDZKI  INSPEKTOR

   INSPEKCJI  HANDLOWEJ

                                                                                          Marek Jacewicz

                                                                                     Firma przedsiębiorcy:

                                                        Marek Jacewicz - Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe

                                                                                       ul. Strzelecka 1 lok. 5

                                                                                    72-400 Kamień Pomorski

 

 

DECYZJA Nr WPN.8361.174.2014

nakładająca karę pieniężną

 

Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług (Dz. U. z 2014 r., poz. 915) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U z 2013 r., poz. 267 ze zm.), po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego, Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej nakłada na przedsiębiorcę Marka Jacewicza, firma przedsiębiorcy: Marek Jacewicz - Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe ul. Strzelecka 1 lok. 5, 72-400 Kamień Pomorski karę pieniężną w wysokości 500,00 zł (słownie: pięćset złotych 00/100) z tytułu niewykonania obowiązków, o których mowa w  art. 4 w związku z art. 25 ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług (Dz. U. z 2014 r., poz. 915) w związku z naruszeniem § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2002r. w sprawie szczegółowych zasad uwidaczniania cen towarów i usług oraz sposobu oznaczania ceną towarów przeznaczonych do sprzedaży (Dz. U. nr 99, poz. 894 ze zm.) z uwagi na to, iż w miejscu świadczonych usług tj. w busie „Benko Bus” w uwidocznionym cenniku nie podano ceny wraz z dokładnym określeniem rodzaju i zakresu usługi za przewóz osób na odcinku trasy między miejscowościami Kamień Pomorski-Międzywodzie.

 

Uzasadnienie

 

W dniach 5-6 sierpnia 2014 r. na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o Inspekcji Handlowej (Dz. U. z 2014 r., poz. 148 ze zm.), zgodnie z upoważnieniem nr 00013624 z dnia 05.08.2014r., inspektorzy reprezentujący Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej przeprowadzili kontrolę u przedsiębiorcy Marka Jacewicza wykonującego działalność gospodarczą pod nazwą: Marek Jacewicz - Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe  ul. Strzelecka 1 lok. 5, 72-400 Kamień Pomorski  w pojeździe - busie przeznaczonym do przewozu osób oznaczonym jako „Benko Bus” przystanek w Międzywodziu, zwanego dalej również „stroną”.

 

Przed rozpoczęciem czynności kontrolnych inspektorzy występując w charakterze klientów dokonali zakupu kontrolnego usługi przewozu osób na trasie Kamień Pomorski-Międzywodzie. Przed zrealizowaniem usługi obsługujący ww. busa wyliczył, zażądał i pobrał należność w kwocie 2x5zł wydając paragony fiskalne. W toku kontroli, zgodnie z zakresem przedmiotowym upoważnienia do przeprowadzenia kontroli dokonano sprawdzenia prawidłowości uwidocznienia cen pod kątem przepisów ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług (Dz. U. z 2014 r., poz. 915) zwanej dalej „ustawą”, oraz wymogów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2002r. w sprawie szczegółowych zasad uwidaczniania cen towarów i usług oraz sposobu oznaczania ceną towarów przeznaczonych do sprzedaży (Dz. U. nr 99, poz. 894 ze zm.) zwanego dalej „rozporządzeniem”. W busie w widocznym i ogólnodostępnym miejscu nad przednią szybą znajdował się cennik na świadczone usługi. Dokonana analiza uwidocznionego cennika wykazała, że nie zawierał on ceny za usługę przewozu osób na odcinku trasy Kamień Pomorski-Międzywodzie, co stanowi naruszenie § 11 ust. 1 rozporządzenia. W związku z powyższym stwierdzono, że taki stan faktyczny stanowi naruszenie obowiązków określonych w art. 4 w związku z art. 25 ustawy.

 

Mając na względzie dokonane ustalenia, pismem z dnia 10.09.2014r. Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej zawiadomił stronę o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej z tytułu niewykonania obowiązków, o których mowa w art. 4 w związku z art. 25 ustawy, w związku z naruszeniem § 11 ust. 1 rozporządzenia z uwagi na brak podania w cenniku świadczonych usług informacji o cenie za przewóz osób na odcinku trasy między miejscowościami Kamień Pomorski – Międzywodzie.

 

Ponadto w ww. piśmie organ poinformował stronę o przysługującym jej prawie do wypowiedzenia się co do zebranych w sprawie dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań. Strona ze swojego uprawnienia nie skorzystała.

 

Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej ustalił i stwierdził:

 

Zgodnie z art. 4 ust. 1 zd. 1 ustawy w miejscu sprzedaży detalicznej i świadczenia usług uwidacznia się cenę oraz cenę jednostkową towaru (usługi) w sposób jednoznaczny, niebudzący wątpliwości oraz umożliwiający porównanie cen. Natomiast w myśl art. 4 ust. 2 tej ustawy minister właściwy do spraw gospodarki, po zasięgnięciu opinii Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, określi, w drodze rozporządzenia:

  1. sposób uwidaczniania cen towarów i usług, w tym cen jednostkowych towarów (usług),
  2. wykaz towarów, w przypadku których nie jest wymagane uwidocznienie ceny jednostkowej towarów (usług)

- mając na uwadze potrzebę zapewnienia dostępności informacji o cenie, a także uwzględniając przypadki, gdy uwidocznienie ceny jednostkowej towaru (usługi) nie byłoby przydatne ze względu na rodzaj lub przeznaczenie towaru (usługi).

 

Zgodnie z art. 25 ustawy dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz. U. z 2013r., poz. 385) zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2015 r.

 

W związku z brakiem przepisów wykonawczych wydanych na podstawie ww. art. 4 ust 2 ustawy, obowiązującym aktem prawnym pozostaje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad uwidaczniania cen towarów i usług oraz sposobu oznaczania ceną towarów przeznaczonych do sprzedaży (Dz. U. nr 99, poz. 894 ze zm.). Natomiast zgodnie z § 11 ust. 1  ww. rozporządzenia w zakładach świadczących usługi w miejscu widocznym i ogólnodostępnym powinien znajdować się cennik wraz z dokładnym określeniem rodzaju i zakresu usług.

 

Ustawa w art. 6 ust. 1 stanowi, że jeżeli przedsiębiorca nie wykonuje obowiązków, o których mowa w art. 4, wojewódzki inspektor Inspekcji Handlowej nakłada na niego, w drodze decyzji, karę pieniężną do wysokości 20.000 zł.

 

Jednocześnie w myśl art. 6 ust. 3 tej ustawy, przy ustalaniu wysokości kary pieniężnej uwzględnia się stopień naruszenia obowiązków oraz dotychczasową działalność przedsiębiorcy, a także wielkość jego obrotów i przychodu.

 

Mając na względzie powyższe, w toku prowadzonego postępowania administracyjnego zmierzającego do nałożenia kary pieniężnej Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej wziął pod uwagę, zgodnie z przepisem art. 6 ust. 3 ustawy, stopień naruszenia obowiązków, dotychczasową działalność przedsiębiorcy oraz wielkość jego obrotów i przychodu. Jednocześnie organ uwzględnił dodatkowo przesłanki określone w art. 8 dyrektywy 98/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 lutego 1998r. w sprawie ochrony konsumenta przez podawanie cen produktów oferowanych konsumentom (Dz. U. UE. L. 1998.80.27, Dz. U. UE-sp. 15-4-32), w myśl którego nałożone kary pieniężne powinny być skuteczne, proporcjonalne   i odstraszające.

 

Dokonując zatem oceny stopnia naruszenia obowiązków przedsiębiorcy stwierdzono, że w pojeździe – busie, którym kontrolowany przedsiębiorca świadczył usługi przewozowe osób w miejscu widocznym i ogólnodostępnym znajdował się cennik, w którym ujęto ceny za przejazd z początkowej miejscowości (Szczecin lub Międzywodzie) i kolejnymi miejscowościami na trasie, brak było w nim jednak cen za przejazdy pomiędzy pośrednimi miejscowościami na trasie Kamień Pomorski - Międzywodzie. Przepisy ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług nałożyły na wszystkich przedsiębiorców obowiązek uwidaczniania cen w sposób jednoznaczny, niebudzący wątpliwości oraz umożliwiający porównanie cen, a obowiązujące na podstawie art. 25 ww. ustawy rozporządzenie Ministra Finansów z 10 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad uwidaczniania cen towarów i usług oraz sposobu oznaczania ceną towarów przeznaczonych do sprzedaży precyzuje, że cennik oprócz tego, że powinien znajdować się w miejscu widocznym i ogólnodostępnym, powinien również zawierać dokładne określenie rodzaju i zakresu usług świadczonych przez przedsiębiorcę. Z punktu widzenia prawa konsumenta do informacji o cenie przejazdu, którą konsument uzyskać może przede wszystkim przez rzetelne wypełnianie przez przedsiębiorców nałożonych na nich przepisami prawa obowiązków, uznać należy, że stopień naruszenia obowiązku w przypadku braku umieszczenia w miejscu widocznym pełnego zakresu świadczonych usług jest o tyle znaczny, że konsument nie otrzymuje informacji o wysokości ceny za przejazd, a także nie może porównać tej ceny z cenami innych przedsiębiorców świadczących usługi przewozowe na danej trasie.

 

Przy ocenie dotychczasowej działalności przedsiębiorcy organ uwzględnił okoliczność, że przedsiębiorca nie był wcześniej kontrolowany przez tut. organ. Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej uwzględnił jednak fakt, iż przedsiębiorca stosunkowo długo prowadzi specjalistyczną działalność gospodarczą polegającą na przewozie osób, tj. od 2001 roku.

 

Biorąc pod uwagę trzeci czynnik wpływający na wymiar kary pieniężnej, tj. wielkość obrotów i przychodu przedsiębiorcy, Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej na podstawie oświadczenia strony stwierdził, że w świetle ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r., poz. 672 ze zm.), strona należy do kategorii tzw. „mikroprzedsiębiorców”, w związku z czym wzięto pod uwagę fakt, że jej udział w rynku jest najmniejszy spośród wszystkich innych kategorii przedsiębiorców.


Zdaniem Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej opisane wyżej okoliczności stanowią podstawę do nałożenia kary pieniężnej z art. 6 ust. 1 ustawy o informowaniu o cenach. Należy zaznaczyć przy tym, że górna granica wymiaru kary w przypadku naruszenia obowiązków, o których mowa w art. 4 ustawy o informowaniu o cenach wynosi 20.000 zł. Stąd też przy uwzględnieniu wszystkich opisanych wyżej przesłanek Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej postanowił na przedsiębiorcę Marka Jacewicza Firma przedsiębiorcy: Marek Jacewicz - Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe ul. Strzelecka 1 lok. 5, 72-400 Kamień Pomorski nałożyć karę pieniężną w wysokości 500 zł (słownie: pięćset złotych 00/100).

 

Przy ustalaniu wysokości kary Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej uwzględnił wymagania art. 8 dyrektywy 98/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 lutego 1998r. w sprawie ochrony konsumenta przez podawanie cen produktów oferowanych konsumentom (Dz. U. UE. L. 1998.80.27, Dz. U. UE-sp.15-4-32), w myśl którego nałożone kary pieniężne powinny być skuteczne, proporcjonalne i odstraszające. Zważywszy na stwierdzone naruszenia, nałożona w wysokości 500,00 zł kara pieniężna spełnia te przesłanki, stąd postanowiono, jak w sentencji.

 

W myśl art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.) organ administracji publicznej załatwia sprawę przez wydanie decyzji, chyba że przepisy kodeksu stanowią inaczej. W związku z powyższym organ orzekł jak w sentencji.

 

 

Pouczenia:

  1. Informacja o sposobie uiszczenia kary pieniężnej:

Na podstawie art. 7 ust. 1 i 3 ustawy karę pieniężną stanowiącą dochód budżetu państwa przedsiębiorca Marek Jacewicz Firma przedsiębiorcy: Marek Jacewicz - Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe ul. Strzelecka 1 lok. 5, 72-400 Kamień Pomorski powinien uiścić na rachunek bankowy Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 4, 70-502 Szczecin, nr 02101015990028572231000000 Bank: NBP Oddział Szczecin w terminie 7 dni od dnia, w którym decyzja o nałożeniu kary pieniężnej stała się ostateczna.

 

  1. Pouczenie o sposobie i trybie wniesienia odwołania:

Na podstawie art. 127 § 1 i 2 Kodeksu postępowania administracyjnego stronie przysługuje prawo do wniesienia odwołania od niniejszej decyzji, które zgodnie z art. 129 § 1 i 2 Kpa wnosi się do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, plac Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa za pośrednictwem Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej, ul. Wały Chrobrego 4, 70-502 Szczecin, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

                                                                                                   

Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej

Ewa Kryjom

………………………………………………………….

(podpis z podaniem imienia i nazwiska

oraz stanowiska osoby upoważnionej do wydania decyzji)

Otrzymują:

  1. Marek Jacewicz, Firma przedsiębiorcy: Marek Jacewicz - Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe ul. Strzelecka 1 lok. 5, 72-400 Kamień Pomorski,
  2. a/a.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Tomasz Wilkosz 24-10-2014 10:25
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 24-10-2014
Ostatnia aktualizacja: - 24-10-2014 10:25