Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Informacja o wynikach kontroli urządzeń opalających (solariów).

W IV kwartale 2013 roku inspektorzy Inspekcji Handlowej w Szczecinie przeprowadzili 12 kontroli u przedsiębiorców świadczących usługi za pomocą urządzeń opalających.Głównym celem kontroli było sprawdzenie, czy urządzenia służące do opalania skóry w punktach usługowych są bezpieczne pod względem poziomu emitowanego promieniowania UV oraz ich wyposażenia w odpowiednie instrukcje bezpiecznego użytkowania. Kontrole przeprowadzono w Szczecinie, Stargardzie Szczecińskim, Gryfinie, Nowogardzie, Goleniowie.

 

Kontrole zostały zakończone. Sprawdzeniu poddano 31 urządzeń opalających, w tym  łóżka poziome i łóżka pionowe. Nieprawidłowości odnotowano u 6 przedsiębiorców w odniesieniu do 10 skontrolowanych łóżek.

 

      Identyfikacja kontrolowanych przedsiębiorców

 

Kontrolowani przedsiębiorcy zgłosili prowadzoną działalność gospodarczą do ewidencjidziałalności gospodarczej. W przypadku jednego przedsiębiorcy w Stargardzie Szczecińskim stwierdzono prowadzenie działalności gospodarczej niezgodnej z danymi umieszczonymi w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, tj. we wpisie nie wskazano właściwego numeru PKD odnoszącego się do tego rodzaju działalności. Przedsiębiorcę ukarano mandatem karnym w wysokości 150,00zł.

 

  1. Oględziny urządzeń opalających

 

      W trakcie kontroli przeprowadzono oględziny 31 urządzeń opalających znajdujących się u kontrolowanych przedsiębiorców.

 

Solaria oznakowane były informacjami zawierającymi ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa ich użytkowania. W miejscu świadczenia usług znajdowały się instrukcje korzystania z urządzeń opalających zawierające m.in. zasady obsługi urządzenia, przeciwwskazania lekarskie do opalania w solarium, minimalny wiek osób mogących korzystać z solarium i maksymalny czas opalania.

 

Przy urządzeniach opalających dostępne były gogle ochronne.

                                                                                                                      

  1. Kontrola bezpieczeństwa usług świadczonych przy użyciu urządzeń opalających

 

      W ramach kontroli, przy użyciu solarymetru, sprawdzono 31 urządzeń opalających. Przed przystąpieniem do wykonania pomiaru poziomu promieniowania UV stwierdzono, że badane urządzenia posiadały wszystkie promienniki nadfioletu, które świeciły i posiadały dobrze widoczne cechowane oznaczenia. Pomiaru poziomu promieniowania UV dokonano oddzielnie dla górnej i dolnej powierzchni promieniującej UV łóżek do opalania. W czasie wykonywania pomiaru solarymetrem jednej powierzchni, druga powierzchnia łóżka była przykryta ekranem ochronnym nieprzepuszczającym promieniowania UV (kocem). Pomiar rozpoczęto po upływie połowy czasu (5 min.) ekspozycji (10 min.) wyznaczonego przez zakres licznika łóżka od momentu włączenia zasilania lamp.

 

      W wyniku przeprowadzonych czynności stwierdzono, że 10 (ponad 30%) łóżek emitowało promieniowanie ultrafioletowe, którego poziom był wyższy niż dopuszczalny (0,3W/m2)i tym samym stwarzał zagrożenie dla bezpieczeństwa konsumentów. Nieprawidłowości w tym zakresie odnotowano u 6 przedsiębiorców w Szczecinie, Goleniowie, Gryfinie, Stargardzie Szczecińskim, Nowogardzie.

W wyniku dokonanych pomiarów stwierdzono promieniowanie nawet na poziomie 1,20W/m2. Najczęściej poziom promieniowania mieścił się w przedziale 0,7-0,9W/m2.

 

W związku z tym iż usługi świadczone z wykorzystaniem ww. 10 urządzeń opalających stwarzały zagrożenie dla bezpieczeństwa konsumentów kontrolowani przedsiębiorcy zostali pouczeni o możliwości podjęcia dobrowolnych działań naprawczych oraz o tym, iż w przypadku nie podjęcia tych działań w wyznaczonym terminie zostanie wydana decyzja zarządzająca wstrzymanie świadczenia usług do czasu usunięcia zagrożenia dla bezpieczeństwa konsumentów.

 

20 czerwca 2006r. Komisja Europejska przyjęła Raport Komitetu Naukowego ds. Produktów Konsumenckich, z którego m.in. wynika, że maksymalny dopuszczalny poziom promieniowania UV nie powinien przekraczać 0,3W/m2. Raport ten był podstawą do zmiany normy PN-EN 60335-2-27:2004/A1 „Elektryczny sprzęt do użytku domowego i podobnego-Bezpieczeństwo użytkowania-Część 2-27: Wymagania dotyczące urządzeń do naświetlania skóry promieniowaniem podczerwonym i nadfioletowym.” Zmiana ta obowiązuje od 1 kwietnia 2009r.

 

W konsekwencji obecnie przyjmuje się, że maksymalny poziom promieniowania UV emitowanego przez urządzenia opalające używane do świadczenia usług opalania nie może przekraczać 0,3W/m2.

 

Negatywne skutki promieniowania UV można podzielić na takie o:

- charakterze krótkotrwałym (rumień- zaczerwienienie skóry, któremu może towarzyszyć ból, obrzęk i pęcherze, ślepota śnieżna- bolesny, przejściowy stan zapalny występujący na skutek uszkodzenia nabłonka rogówki, zazwyczaj ustępuje po 48 godzinach),

- charakterze chronicznym: (zmiany nowotworowe na skórze, starzenie się skóry, fotowrażliwość, tanoreksja - uzależnienie polegające na ciągłej chęci bycia opalonym).

 

Korzystając z solarium należy pamiętać, że:

  • nie należy korzystać z solarium częściej niż raz na 48 godzin, a opalanie nie powinno trwać dłużej niż 10 min;
  • dla każdego bezpieczna dawka promieniowania UV jest inna. Zależy od typu skóry oraz częstotliwości kontaktów ze słońcem. Istnieje sześć fototypów skóry. Szczególnie na oparzenia narażone są osoby z pierwszych grup – o jasnej karnacji z występującymi często piegami, niebieskimi, zielonymi oczami o włosach koloru blond. Te osoby powinny szczególnie ostrożnie się opalać;
  • stwierdzenie „nowe lampy”, „turbo solarium” powinno być traktowane jako ostrzeżenie a nie reklama, ponieważ często mają większą moc promieniowania, a także świecą nierównomiernie co może być przyczyną poparzeń;
  • należy zadbać, by przed opalaniem skóra była czysta, bez makijażu, kosmetyków, kremów i perfum, ponieważ mogą one zwiększyć wrażliwość skóry na światło. Wskazane jest stosowanie kremów chroniących i pielęgnujących skórę, specjalnie przeznaczonych do opalania w solarium. Warto również pamiętać o ochronie oczu;
  • przed skorzystaniem należy sprawdzić, czy urządzenie opalające zostało zdezynfekowane.

Beata Manios - rzecznik Inspekcji Handlowej w Szczecinie, tel. 0-91 4225239 wew. 36

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Tomasz Wilkosz 18-12-2013 09:59
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 18-12-2013
Ostatnia aktualizacja: - 18-12-2013 09:59